Παρέσυρε την Μπράιτον η Σίτι!

Επέστρεψε στις εκτός έδρας νίκες η Μάντσεστερ Σίτι περνώντας με το εμφατικό 5-0 από την Μπράιτον και κατέγραψε ένα ακόμη ρεκόρ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πέρασε με το εμφατικό 5-0 από την έδρα των «γλάρων» και επέστρεψε στις εκτός έδρας νίκες στην Premier League μετά από τρεις διαδοχικές ήττες. Παράλληλα, η Σίτι πέτυχε για 32η φορά τέσσερα γκολ και παραπάνω με τον Καταλανό τεχνικό στον πάγκο, περισσότερα από κάθε άλλη στο ίδιο διάστημα από το 2016 που είναι προπονητής.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, η Μάντσεστερ Σίτι δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Μπράιτον. Ο Ραχίμ Στέρλινγκ έδωσε προβάδισμα στο 21ο λεπτό στην Σίτι μετά την ασίστ του Γκάμπριελ Ζέσους, ενώ ο δημιουργός έγινε σκόρερ στο 44' με τον Ρόδρι αυτή τη φορά να... δημιουργεί! Ο Στέρλινγκ σκόραρε εκ νέου στο 53' για το 3-0, με τον Μπερνάρντο Σίλβα να σκοράρει τρία λεπτά μετά για το 4-0. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε ο Στέρλινγκ στο 81ο λεπτό, πετυχαίνοντας παράλληλα χατ-τρικ στον αγώνα.