Πεντάρα με show Χάλααντ και στο -1 από την Άρσεναλ (βίντεο)

Η Μάντσεστερ Σίτι διέλυσε... με 5-1 την Γουλβς και μείωσε ξανά στο -1 την απόσταση από την πρωτοπόρο Άρσεναλ, έχοντας ένα αγώνα λιγότερο. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Χάλααντ ο οποίος πέτυχε 4 γκολ!  Ο Άλβαρες έβαλε το κερασάκι στην τούρτα.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς δυνατά στο ματς, θέλοντας να πάρουν από νωρίς το κεφάλι στο σκορ. Στο 10ο λεπτό κέρδισε πέναλτι ο Γκβάρντιολ σε μαρκάρισμα του Αΐτ Νουρί και ο Χάλαντ ανέλαβε την εκτέλεση, νικώντας τον Ζοζέ Σα. Ο Νορβηγός πέτυχε ένα ακόμα γκολ στο 35ο λεπτό με κεφαλιά μετά από γλυκιά σέντρα του Ρόδρι από τα δεξιά, που είδε την κίνηση του Χάλαντ στο δεύτερο δοκάρι.

Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους ο Χάλαντ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα που του έκανε ο Νέλσον Σεμέδο. Ο ίδιος το εκτέλεσε ξανά και νίκησε για δεύτερη φορά τον Ζοζέ Σα.

Στο δεύτερο μέρος η Γουλβς μείωσε με τον Χουάνγκ στο 53', μετά από ολέθριο λάθος του Έντερσον και έδειξε σφυγμό στο ματς. Ωστόσο ο Χάλαντ φρόντισε να τις σβήσει κάθε ελπίδα για να πάρει κάτι το ματς, καθώς ένα λεπτό μετά πήρε την μπάλα στην περιοχή, δεν τον απασχόλησε καθόλου ο Κίλμαν που τον επιτηρούσε και με ένα ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας της Ρεάλ.

Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες και στο 82' έβγαλε τον Χάλαντ για να περάσει τον Άλβαρες. Αυτός τρία λεπτά μετά έβαλε το όνομά του στη λίστα των σκόρερ με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Ρόδρι.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Ακέ, Γκβάρντιολ, Ρόδρι, Σίλβα, Ντε Μπρόινε, Κόβασιτς, Φόντεν, Χάλαντ.

Γουλβς: Σα, Νουρί, Τότι Γκόμες, Κίλμαν, Σεμέδο, Ζοάο Γκόμες, Λεμινά, Τραορέ, Μπυοένο, Κούνια, Χουάνγκ.