Σίτι-Πάλας: Τετράστερη και... δεύτερη!

Στην δεύτερη θέση της Premier League ανέβηκε η Μάνστεστερ Σίτι, η οποία επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας με σκορ 3-0, χάρη σε δύο γκολ του Στόουνς και από ένα των Γκούντογκαν και Στέρλινγκ.

Χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά καθόλου (μόλις 2 τελικές) η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Κρίσταλ Πάλας άνετα με 4-0 και ανέβηκε στην στην δεύτερη θέση της Premier League, σε ισοβαθμία με τη Λέστερ, δύο βαθμούς πίσω από τη συμπολίτισσα Γιουνάιτεντ.

Οι «πολίτες» άνοιξαν το σκορ με πολύ ωραία κεφαλιά του Τζον Στόουνς στο 26ο λεπτό, από μία απίθανη σέντρα του Ντε Μπρόινε με το εξωτερικό, αλλά ταυτόχρονα και ιστορική, καθώς με αυτή ο Βέλγος έφτασε τις 100 με τη φανέλα της Σίτι. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα βρήκε δίχτυα άλλες τρεις φορές.

Αρχικά, ο Γκούντογκαν στο 56΄ εξαπέλυσε ένα τρομερό σουτ, έξω από την περιοχή, στην απέναντι γωνία του τεματοφύλακα και έκανε το 2-0 με ένα πανέμορφο γκολ. Στο 68ο λεπτό, ο Στόουνς πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στην αναμέτρηση για το 3-0 της Σίτι, ενώ το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Ραχίμ Στέρλινγκ στο 88ο λεπτό.