ΣΟΥΠΕΡ ανατροπή η Μάντσεστερ Σίτι! (Στιγμιότυπα)

Η Τότεναμ προηγήθηκε με 0-2 μέσα στο Etihad και ήταν κοντά στο να κάψει τα όνειρα τίτλου της Σίτι οριστικά, όμως οι «Πολίτες» ήταν καταιγιστικοί στην επανάληψη και με πρωταγωνιστή τον Μαχρέζ (2 γκολ) έκαναν τη μεγάλη ανατροπή (4-2) και έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι του στέμματος.

Τι και αν έχανε με 2-0 στο ημίχρονο; Η καρδιά της πρωταθλήτριας μίλησε, η Τότεναμ φάνηκε σαν να... υπνωτίστηκε και η Μάντσεστερ Σίτι έκανε μία τεράστια ανατροπή (4-2) και πήρε ένα μεγάλο τρίποντο, για την εξ΄αναβολής 7η αγωνιστική της Premier League. Έτσι, οι «πολίτες» παραμένουν ζωντανοί στην κούρσα του πρωταθλήματος και στο κυνήγι της Άρσεναλ, η οποία είναι στο +5 και έχει ένα ματς λιγότερο.

Αμφότερες οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νωθρά το ματς και δεν πήραν κανένα απολύτως ρίσκο, με τη Σίτι να έχει την κατοχή, χωρίς ωστόσο να μπορεί να δημιουργήσει κάποια φάση. Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου ημιώρου ανέβηκε και ο ρυθμός, με τον Έντερσον να μπλοκάρει μία κεφαλιά του Σον στο 36΄. Στη συνέχεια, μέσα σε τέσσερα λεπτά οι «πολίτες» είχαν τρεις μεγάλες ευκαιρίες για να σκοράρουν. Αρχικά (39΄) ο Γιορίς απέκρουσε ένα σουτ του Λιούις, το οποίο είχε κοντράρει κιόλας και άλλαξε πορεία, ενώ στο 42΄ και στο 43'  ο Χάαλαντ δεν κατάφερε να σκοράρει, με το 0-0 να παραμένει.

Έτσι, ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου εφαρμόστηκε ακόμη μία φορά, με τους Spurs να βρίσκουν δίχτυα και να ανοίγουν το σκορ. Σε μία ανύποπτη φάση, ο Έντερσον υπέπεσε σε ένα εντελώς αβίαστο λάθος, με τον Μπεντακούρ να κλέβει από τον Ρόδρι και τον Κουλουσέφσκι να σκοράρει για το 1-0 (45'). Έχοντας πλέον το momentum υπέρ της, η Τότεναμ βρήκε και δεύτερο τέρμα στο 45+2', με τον Έμερσον να κάνει το 2-0 με κεφαλιά. έπειτα από απόκρουση του Έντερσον σε γύρισμα του Κέιν.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σίτι μπήκε πολύ πιο δυνατά και έδειξε σε όποιον την είχε ξεγράψει πως έκανε λάθος. Οι Cityzens πίεσαν ασφυκτικά την ομάδα του Αντόνιο Κόντε και μέσα σε μόλις δύο λεπτά έφεραν ξανά το ματς στα ίσα, με τον Χουλιάν Άλβαρες να μειώνει στο 51ο λεπτό και τον... συνήθη ύποπτο Έρλινγκ Χάαλαντ να κάνει το 2-2 στο 53΄, πετυχαίνοντας έτσι το 22ο φετινό του τέρμα!

Ακόμη και έτσι όμως η δουλειά δεν είχε τελειώσει για τους «πολίτες». Πλέον είχε αυτή το momentum του αγώνα και δεν πήρε το πόδι από το γκάζι, ανατρέποντας το σκορ. Στο 63ο λεπτό ήταν η σειρά του Ριγιάντ Μαχρέζ να σκοράρει, ο οποίος νίκησε τον Γιορίς με ένα δυνατό σουτ στην κλειστή του γωνία, ενώ είχε και την τύχη με το μέρος του, καθώς η μπάλα βρήκε στον Ντέιβις και άλλαξε ελάχιστα πορεία, με τον 36χρονο γκολκίπερ να μην μπορεί να αντιδράσει. Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ξανά ο Αλγερινός

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ρίκο Λιούις, Ακάνζι, Στόουνς, Άκε, Γκουντογκάν, Ρόντρι, Γκρίλις, Μαχρέζ, Άλβαρεζ, Χάαλαντ

Τότεναμ (Αντόνιο Κόντε): Γιορίς, Ντέιβις, Ντάιερ, Ρομέρο, Πέρισιτς, Έμερσον, Χόιμπιεργκ, Μπεντανκούρ, Σον, Κουλουσέφσκι, Κέιν