Απίθανη ανατροπή με Καβάνι η Γιουνάιτεντ (στιγμιότυπα)

Η Γιουνάιτεντ βρέθηκε να χάνει 2-0 στο ημίχρονο από την Σαουθάμπτον, όμως ο Καβάνι μπήκε αλλαγή, έδωσε ασίστ και πέτυχε δύο γκολ - το 2ο στο 92’ - χαρίζοντας τεράστια νίκη (3-2) στην ομάδα του Σόλσκιερ.

Μόνο ο Αλεξ Φέργκιουσον έλειπε από το σκηνικό. Η Γιουνάιτεντ βρέθηκε στα σχοινιά από τους Αγίους, όμως ήταν εκείνη που έκανε το «θαύμα» έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καβάνι που ήρθε από τον πάγκο και τα έκανε όλα πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ στο 92’ . Στο -5 από την πρωτοπόρο, Λίβερπουλ, έχοντας ματς λιγότερο βρίσκεται πλέον η ομάδα του Ολε Γκούναρ Σόλσκιερ. Γκολ και ασίστ και ο Μπρούνο Φερνάντες.

Οι Διάβολοι ήταν η ομάδα που είχε τις πρώτες ευκαιρίες, με τον Γκρίνγουντ να περνά τον ΜακΚάρθι αλλά να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (7’) και το Μπρούνο Φερνάντες να κάνει σουτάρα εκτός περιοχής που πέρασε μόλις έξω. Αυτή που άνοιξε όμως το σκορ ήταν η Σαουθάμπτον, καθώς στο 23’ ο Μπέντναρεκ πήρε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ύστερα από κόρνερ του Γουόρντ-Πράουζ, ενώ ο τελευταίος δέκα λεπτά αργότερα με τηλεκατευθυνόμενο φάουλ [το 3ο του στη σεζόν] έγραψε το 2-0. Η Γιουνάιτεντ είχε πρόβλημα με το πρέσινγκ και την ένταση των Αγίων, οι οποίοι είχαν επίσης φάση με τον Γουόκερ-Πίτερς (27’) και διπλή ευκαιρία με Τζενεπό, Αρμστρονγκ (35’).

Στην επανάληψη και το 52’ ο Ράσφορντ έχασε καθαρό τετ-α-τετ και ο Καβάνι έριξε την πρώτη και τελευταία προειδοποιητική βολή στο 52’, πριν πιάσει δουλειά. Ο Ουρουγουανός στο 59’ βγήκε από δεξιά και έδωσε τον Μπρούνο Φερνάντες, ο οποίος γύρισε και εκτέλεσε μειώνοντας στο σκορ και στο 74’ έκανε ο ίδιος το 2-2 με κεφαλιά-ψαράκι από σέντρα του Πορτογάλου. Στο 79’ η Σαουθάμπτον έδειξε ζωή με το σουτ του Τσε Ανταμς που πέρασε έξω όμως στο 92’ με νέα κεφαλιά-ψαράκι πάλι από ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες χάρισε στην Γιουνάιτεντ μια τεράστια νίκη, ειδικά με τον τρόπο που ήρθε (2-3).