Δεν το... "Χ"άρηκε καμία! (Στιγμιότυπα)

Έχασε τα άχαστα η Τσέλσι και πλέον νιώθει… καυτή την ανάσα των Μάντσεστερ Σίτι και Λίβερπουλ! Οι Λονδρέζοι ήταν ανώτεροι, σπατάλησαν ένα τσουβάλι ευκαιρίες (περισσότερες από 25 τελικές), αλλά δεν κατάφεραν να «λυγίσουν» την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο «Στάμφορντ Μπριτζ» και έμειναν στο 1-1.

Κάπως έτσι, μπήκε φωτιά στην κορυφή της Premier League, με την Τσέλσι να έχει 31 βαθμούς, η Σίτι 30 και η Λίβερπουλ 29, ενώ η Γιουνάιτεντ έχει 18 και βρίσκεται στο -5 από την πεντάδα!

Το ματς

Η Τσέλσι είχε πάρει φωτιά στο πρώτο ημίχρονο, με πολλές ευκαιρίες και φάσεις, οι οποίες όμως δεν μετουσιώθηκαν σε γκολ! Από την άλλη, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έπαιζε κυρίως στις αντεπιθέσεις, κάνοντας μόλις μια τελική.

Ο Ζίγιεκ, ο Τζέιμς και ο Χάντσον-Οντόι ήταν εκείνοι από τους «μπλε» που απειλούσαν συνεχώς την εστία του Ντε Χέα, ο οποίος έκανε τα πάντα για να κρατήσει καθαρή την εστία του. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Οντόι είχε τετ-α-τετ με τον κίπερ της Γιουνάιτεντ, αλλά ο Ισπανός έδιωξε πολύ όμορφα. Ακόμη μια μεγάλη φάση ήταν όταν ο Ρίντιγκερ έκανε ένα ωραίο σουτ, ο Ντε Χέα έδιωξε εντυπωσιακά, με την μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να πιέζουν ξανά, ωστόσο ο Ζορζίνιο στο 50’ κρέμασε την ομάδα του, κάνοντας ένα τραγικό λάθος, με τον Σάντσο να κλέβει την μπάλα και να ανοίγει το σκορ, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στην Premier League. Από εκεί και πέρα οι «κόκκινοι διάβολοι» πήραν πολύ τα πάνω τους και πίεζαν την Τσέλσι. Στο 67’ οι «μπλε» κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Μπισάκα προσπάθησε να διώξει την μπάλα αλλά κλώτσησε τον Σίλβα, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Δυο λεπτά αργότερα ο Ζορζίνιο πήρε το… αίμα του πίσω για το λάθος που έκανε νωρίτερα, εκτελώντας εύστοχα από τα 11 βήματα, κάνοντας το 1-1.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα τόσο η Τσέλσι, όσο και η Γιουνάιτεντ είχαν αρκετές ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη, αλλά δεν κατάφεραν να το κάνουν. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ στις καθυστερήσεις έχασε μια τεράστια ευκαιρία όταν ο Ρίντιγκερ έκανε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνάει ψηλά άουτ και να μην αλλάζει το 1-1 ως το τελευταίο σφύριγμα.