Δεύτερο σερί διπλό στο Old Trafford η Crystal Palace! (στιγμιότυπα)

Όπως και τον Αύγουστο του 2019, έτσι και φέτος τον Σεπτέμβρη, η Κρίσταλ Πάλας κατάφερε να φύγει νικήτρια από το «Ολντ Τράφορντ» προκαλώντας σοκ στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το τελικό 3-1!

Το απόλυτο για τους Λονδρέζους στην έναρξη του νέου πρωταθλήματος μετά και τη νίκη επί της Σαουθάμπτον στην πρεμιέρα! Πρώτη φορά που κάνουν το back-to-back στο «Θέατρο των Ονείρων», πρώτη φορά στα 21 χρόνια παρουσίας τους στην πρώτη κατηγορία που παίρνουν και τα δύο πρώτα ματς της σεζόν, πρώτη φορά έπειτα από έξι χρόνια χάνει η Γιουνάιτεντ στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι της αγωνιστικής περιόδου.

Αγνώριστη, άχρωμη, κάτω του μετρίου η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης με τους «αετούς», με εξαφανισμένο Πολ Πογκμπά, τον Φαν ντε Μπεεκ να κάνει ντεμπούτο στο τελευταίο 20λεπτο και την άμυνα των «κόκκινων διαβόλων» να παρουσιάζει τα γνωστά της προβλήματα.

Ο Τάουνσεντ στο 7ο λεπτό από γύρισμα του Σλουπ άνοιξε το σκορ με τη μπάλα να περνάει και από τον Λίντελοφ και από τον Μαγκουάιρ και από τον Σον.

Η ομάδα του Χότζον στο 66ο λεπτό ξαναβρήκε δίχτυα μόνο που υπήρχε οφσάιντ στη φάση του Ζαχά, ωστόσο, ήρθε το 72ο λεπτό με τον Αγιού να σουτάρει, τη μπάλα να χτυπάει από πολύ κοντινή απόσταση στο χέρι του Λίντελοφ και τον ρέφερι να δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο παίκτης που το κέρδισε το εκτέλεσε, αστόχησε, ο διαιτητής έδειξε επανάληψη κι εκεί ο Ζαχά έκανε το 2-0!

Ο Φαν ντε Μπεεκ στο ντεμπούτο του σκόραρε στο 80ο λεπτό έχοντας εκμεταλλευτεί μια χαμένη μπάλα και μια κόντρα στην περιοχή, μετουσιώνοντάς τη σε γκολ για να μειώσει για τη Γιουνάιτεντ σε 2-1! Άλλες εποχές, αυτό θα αποτελούσε έναυσμα για μια μεγάλη αντεπίθεση από πλευράς «κόκκινων διαβόλων» είτε για την ισοφάριση, είτε για την ολική ανατροπή, όμως, το βράδυ του Σαββάτου, ήρθε ακόμα ένα γκολ από τους αντιπάλους!

Η Πάλας έφτασε στο τελικό 3-1 πάλι με τον Ζαχά που στο 85’ τιμώρησε ξανά την πρώην ομάδα του ξεπερνώντας τον Λίντελοφ και κάνοντας το δυνατό σουτ για το αποτέλεσμα της αναμέτρησης.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Φοσού – Μενσά (81’ Ιγκάλο), Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Πογκμπά (67’ Φαν ντε Μπεεκ), ΜακΤόμινεϊ, Τζέιμς (46’ Γκρίνγουντ), Μπρούνο, Ράσφορντ, Μαρσιάλ

Κρίσταλ Πάλας: Γκουαΐτα, Γουόρντ, Κουγιατέ, Σακό, Μίτσελ, Τάουνσεντ, ΜακΆρθουρ, ΜακΚάρθι (88’ Μιλιβόγεβιτς),  Σλουπ (75’ Εζέ), Τζ.Αγιού (81’ Μπατσουαγί), Ζαχά