ΔΙΠΛΟ η Κρίσταλ Πάλας επί της Γιουνάιτεντ! (στιγμιότυπα)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αστόχησε σε ένα ακόμα καθοριστικό πέναλτι -αυτή τη φορά με τον Ράσφορντ- και η ψυχωμένη Κρίσταλ Πάλας με γκολ στις καθυστερήσεις από γκάφα του Ντε Χέα έφτασε στο ιστορικό διπλό μες το «Ολντ Τράφορντ» (1-2)!

Είναι το πιο εύκολο χτύπημα στο ποδόσφαιρο. Ο πιο σίγουρος τρόπος για να βάλεις γκολ. Για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ το σημείο του πέναλτι μοιάζει φέτος με τόπο μαρτυρίου.

Στο «Μολινό» ο Πολ Πογκμπά ήταν αυτός που αστόχησε στο 1-1 με την Γουλβς και ουσιαστικά στέρησε δύο βαθμούς στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Μία εβδομάδα μετά, ο μοιραίος ήταν ο Μάρκους Ράσφορντ και οι «κόκκινοι διάβολοι» γνώρισαν την πρώτη τους φετινή ήττα με τον πιο απροσδόκητο τρόπο από την Κρίσταλ Πάλας (1-2).

Οι Λονδρέζοι πήραν προβάδισμα κόντρα στην ροή του ματς, όταν από βολέ του τερματοφύλακα, ο Λίντελοφ έμεινε κολλημένος στο έδαφος, με αποτέλεσμα ο Σλουπ να σερβίρει το 0-1 στον Τζορντάν Αγιού, που βγήκε μόνος του απέναντι στον Ντε Χέα (32’).

Η ομάδα του Σόλσκιερ πολιόρκησε τα αντίπαλα καρέ, τελείωσε το ματς με 15 τελικές, όμως δεν είχε ούτε ουσία, ούτε φαντασία στο παιχνίδι της.

Στην μεγαλύτερη ευκαιρία που της δόθηκε, ο Ράσφορντ σημάδεψε το δοκάρι από τα 11 βήματα σε εκτέλεση πέναλτι (70’), όμως η κορυφαία πράξη του δράματος δεν είχε έρθει.

Ο πιτσιρικάς Ντάνιελ Τζέιμς με εκπληκτικό φαλτσαριστό τελείωμα έκανε το 1-1 (88’), όμως οι Λονδρέζοι δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Στην μοναδική τους κατεβασιά στην επανάληψη, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα, ο Φαν Άανχολτ έπιασε ένα φαινομενικά εύκολο σουτ, όμως ο Ντε Χέα υπολόγισε λάθος την πορεία της μπάλας, δέχθηκε ένα κοροϊδίστικο γκολ στην κλειστή του γωνία (1-2) και η Μάντσεστερ Σίτι γνώρισε μία απροσδόκητη ήττα (πρώτη φετινή) με τον πιο σκληρό τρόπο.