«Διπλό» στη Γιουνάιτεντ και... φουλ για Champions League η Λέστερ

Πολύ μεγάλο «διπλό» στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πήρε η Λέστερ με σκορ 2-1 και συνεχίζει να βρίσκεται σε θέση που οδηγεί στο Champions League.

Σε τροχιά Champions League συνεχίζει να κινείται η Λέστερ, η οποία πήρε πολύ σημαντικό διπλό στην έδρα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ενώ με αυτό το αποτέλεσμα επωφελήθηκε και η Σίτι που πλέον πήρε και μαθηματικά το πρωτάθλημα.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τις «Αλεπούδες», με τον Λουκ Τόμας να ανοίγει το σκορ στο 10ο λεπτό, με ένα πολύ όμορφο τέρμα. Μάλιστα, αυτό ήταν και το παρθενικό τέρμα του 19χρονου άσου με τη Λέστερ. Ωστόσο, οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν πτοήθηκαν και βρήκαν την απάντηση σχεδόν αμέσως, με τον επίσης 19χρονο Μέισον Γκρίνγουντ να βρίσκει δίχτυα για το 1-1, μετά από ασίστ του Αμάντ Ντιαλό.

Στη συνέχεια η Λέστερ συνέχισε να πιέζει για ακόμη ένα τέρμα και έφτασε κοντά στο να το πετύχει, όμως ο Ντέιβιντ Ντε Χέα απέκρουσε και έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Γιούρι Τίλεμανς στο 28ο λεπτό. Τελικά, στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 66ο λεπτό η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς βρήκε το δεύτερο τέρμα που έψαχνε. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μαρκ Ολμπράιτον, o Τσαγκλάρ Σογιουντσού νίκησε τον Μάτιτς στον αέρα και με δυνατή κεφαλιά έκανε το 2-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τελικό σφύριγμα της λήξης.