Γιουνάιτεντ: Ρεκόρ νικών με ανατροπή σε μια σεζόν!

Το 3-1 επί της Άστον Βίλα και η νέα αναβολή στη στέψη της Σίτι για φέτος, έκανε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να πανηγυρίσει την 10η νίκη – ρεκόρ με ανατροπή μέσα στη φετινή σεζόν, έχοντας μάλιστα πάρει 9 νίκες και 1 ισοπαλία σε 10 εξορμήσεις στις οποίες βρέθηκε πίσω στο σκορ!

Μπορεί ο Τραορέ και το γκολ του στο πρώτο μέρος της Κυριακάτικης αναμέτρησης στο Μπέρμιγχαμ να έκανε τους οπαδούς της Σίτι να περιμένουν πως και πως την μαθηματική εξασφάλιση του πρωταθλήματος για την ομάδα τους, ωστόσο, οι «κόκκινοι διάβολοι» αντέδρασαν.

Οι Μπρούνο, Γκρίνγουντ και Καβάνι σκόραραν στο δεύτεροο ημίχρονο για τη νέα νίκη με ανατροπή και το τελικό 3-1 της Γιουνάιτεντ απέτρεψε το φινάλε του φετινού τίτλου, τουλάχιστον για λίγες μέρες.

Η ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ κατάφερε να γίνει η κορυφαία σε ό,τι αφορά τις νίκες με ανατροπή μέσα σε μια αγωνιστική περίοδο στην Premier League, αφού, κανείς άλλος σύλλογος του κορυφαίου πρωταθλήματος δεν είχε πάρει 10 θετικά αποτελέσματα έχοντας δεχθεί πρώτος γκολ.

Παράλληλα, το 3-1 στο «Βίλα Παρκ» αποτέλεσε το 10 φετινό εκτός έδρας ματς κατά τα οποίο η Γιουνάιτεντ καλείται είτε να επανέλθει στο σκορ είτε να πραγματοποιήσει ανατροπή.

Σε αυτές τις 10 αναμετρήσεις έχει πάρει 9 νίκες και 1 ισοπαλία, με την Γουέστ Μπρομ να την κρατάει στο 1-1 στο «Χόθορνς».