Γλίτωσε ιστορικό κάζο η Γιουνάιτεντ στα... πέναλτι!

Αν και είδε το 3-0 υπέρ της, να γίνεται 3-3 από την Κόβεντρι, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ λυτρώθηκε στα πέναλτι και σφράγισε τον τελικό του FA Cup με την Σίτι.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Αν και ήταν μπροστά στο σκορ με 3-0 μέχρι το 70’, η ομάδα του Έρικ Τεν Χαγκ λίγο έλειψε να αποκλειστεί στην παράταση από την Κόβεντρι της Championship, όμως ήταν πιο ψύχραιμη στη διαδικασία των πέναλτι και θα διεκδικήσει το Κύπελλο Αγγλίας στον τελικό με την Σίτι.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά και πήρε το προβάδισμα στο 23’ όταν ο Ντιόγκο Νταλότ γύρισε από δεξιά και μετά την κακή έξοδο του τερματοφύλακα ο ΜακΤόμινεϊ πλάσαρε στην κενή εστία. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε το κόρνερ και με κεφαλιά ο Μαγκουάιρ έστειλε την μπάλα στη γωνία σκοράροντας σε τρίτη διαφορετική διοργάνωση φέτος. Το 2-0 έδινε στους Κόκκινους Διαβόλους σαφές προβάδισμα και στο 58’ ο Φερνάντες με σουτ που κόντραρε φάνηκε ότι τελειώνει το όποιο ενδιαφέρον. Όταν όμως μιλάς για τη φετινή Γιουνάιτεντ, πρέπει να προσέχεις τι λες. Ακόμα και τι σκέφεσαι. Ακόμα και αν το σκορ είναι 3-0 στο 70’.

Στο επόμενο λεπτό ο Σιμς πλάσαρε μέσα από την περιοχή στην κλειστή γωνία μετά τη σέντρα του Ταβάρες για το 3-1 και στο 79’ ο Ράιτ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή που κόνταρε και έπειτα από τρελή ψηλοκρεμαστή πορεία η μπάλα πήγε στα δίχτυα (3-2). Η ομάδα του Τεν Χαγκ πλέον είχε αγχωθεί να μην της συμβεί νέο κάζο και τελικά της συνέβη στο 95’ με τον Γουάν-Μπισάκα να κάνει χέρι μέσα στην περιοχή και τον Ράιτ να ευστοχεί από τη βούλα του πέναλτι για το 3-3 στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στον έξτρα χρόνο ο Μπρούνο Φερνάντες έστειλε την μπάλα στο σίδερο με καταπληκτικό σουτ κοντά στη συμβολή, ενώ δοκάρι είχε και η Κόβεντρι στο 116’ με τον Σιμς, όπως και ακυρωμένο γκολ στο 121’ για να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στη διαδικασία των πέναλτι. Και εκεί οι Κόκκινοι Διάβολοι δεν ξεκίνησαν καλά όμως στο τέλος επικράτησαν με 4-3 με τον Χόιλουντ να βάζει το τελευταίο και να λυτρώνει την ομάδα του…