Και αδικημένη αλλά και ικανή η Τσέλσι (στιγμιότυπα)

Σε ένα παιχνίδι που δεν θυμάται ο κόσμος μετά από μερικές μέρες, Τσέλσι και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έμειναν στο 0-0 στο «Ολντ Τράφορντ». Πεντακάθαρο πέναλτι στον Αθπιλικουέτα δεν δόθηκε ποτέ, οι Τιάγκο Σίλβα και Μεντί κράτησαν τον βαθμό για τους «μπλε». Ντεμπούτο για τον Έντινσον Καβάνι στην Πρέμιερ Λιγκ.

Ο Εντουάρντ Μεντί γι' ακόμα ένα παιχνίδι κράτησε ανέπαφη την εστία του πραγματοποιώντας σπουδαίες επεμβάσεις, η Τσέλσι ήλεγξε κάπως την κατάσταση στο πρώτο μέρος, με τη Γιουνάιτεντ στο δεύτερο ημίχρονο να παίρνει την πρωτοβουλία, ωστόσο, τόσο ο Τιάγκο Σίλβα όσο και ο νέος πορτιέρε της ομάδας του Λάμπαρντ είπαν την τελευταία λέξη και κράτησαν το μηδέν στα μετόπισθεν.

Οι «μπλε» ζήτησαν ορθά πέναλτι σε απίστευτο κεφαλοκλείδωμα του Μαγκουάιρ στον Αθπιλικουέτα στο πρώτο μέρος. Ο Πούλισικ είχε ένα πολύ καλό διαγώνιο σουτ στο 33ο λεπτό που πέρασε άουτ, για να έρθει άμεση απάντηση από τον Ράσφορντ που νικήθηκε από τον Μεντί με τα πόδια και λίγο πριν την ανάπαυλα σταμάτησε κι ένα εκπληκτικό σουτ του Μάτα.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» προσπάθησαν να πατήσουν λίγο περισσότερο το γκάζι στο δεύτερο μέρος, πάλι όμως το ματς δεν είχε τις... σπίθες που θα άναβαν τη φωτιά.

Ο Τιάγκο Σίλβα - που γενικότερα έκανε θετικότατη εμφάνιση - στο 88ο λεπτό πήρε τη μπουκιά από το στόμα του Καβάνι προτού ο Matador πλασάρει από το πρώτο δοκάρι, ενώ, ο Μεντί στο 91' έβγαλε τρομερό σουτ του Ράσφορντ στη γωνία του. Η Τσέλσι έφυγε από το Μάντσεστερ με τον βαθμό της ισοπαλίας τον οποίο άξιζε βάσει της εικόνας της, θα μπορούσε φυσικά να έχει χάσει αν δεν υπήρχε ο Σενεγαλέζος τερματοφύλακας, όμως, θα μπορούσαν να είναι και περισσότεροι αν δινόταν το πέναλτι στον Αθπιλικουέτα...

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν - Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ (83' Γκρίνγουντ), Φρεντ, Μάτα (58' Πογκμπά), Μπρούνο Φερνάντες, Τζέιμς (58' Καβάνι), Ράσφορντ

Τσέλσι: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Τιάγκο Σίλβα, Ζούμα, Τζέιμς, Ζορζίνιο, Καντέ, Τσίλγουελ, Χάβερτς (72' Μάουντ), Πούλισικ (81' Ζίγιεχ), Βέρνερ (71' Άμπραχαμ)