Κι όμως το γύρισε και αυτό! (στιγμιότυπα)

Παρότι έχανε με 1-2 ως το 68ο λεπτό, η Λίβερπουλ βρήκε τον τρόπο να κάνει άλλη μία ανατροπή (3-2 την Γουέστ Χαμ) και να κάνει ένα ακόμα βήμα προς την κατάκτηση του τίτλου.

Έχει δημιουργήσει μία τέτοια ψυχολογική συνθήκη στους αντιπάλους της εντός νησιού, που ξέρουν πως ότι κι αν κάνουν στο τέλος θα ηττηθούν από την Λίβερπουλ. Για 68 λεπτά η Γουέστ Χαμ ζούσε το όνειρο στο Άνφιλντ. Μπορεί να είχε βρεθεί πίσω στο σκορ από κεφαλιά του Βαϊνάλντουμ (9’) στην πρώτη καλή στιγμή του ματς, όμως κόντρα σε όλα τα προγνωστικά είχε επιστρέψει.

Μία καλή κομπίνα σε κόρνερ έφερε άμεση απάντηση με τον Ντιόπ (12’, 1-1) και από εκεί και μετά το ματς πήγαινε πρίμα για τα σφυριά. Η Λίβερπουλ δεν ήθελε να ανεβάσει τέμπο, στις ευκαιρίες που έκανε ήταν άστοχη και οι Λονδρέζοι πήγαν με το 1-1 στο ημίχρονο.

Το κακό ίσως να ήταν πως προηγήθηκαν νωρίς! Ένα διαγώνιο συρτό σουτ του Φορνάλς έκανε το 1-2 (54’) και το γκολ αυτό λειτούργησε σαν ξυπνητήρι για την ομάδα του Κλοπ που βρέθηκε κατάφατσα με την ήττα. Οι κόκκινοι πίεσαν, έβαλαν τους Λονδρέζους μες την περιοχή τους και περίμεναν τα λάθη τους.

Ο Φαμπιάνσκι έφαγε την φάβα της χρονιάς σε εύκολο συρτό σουτ του Σαλάχ, που γλίστρησε από την αγκαλιά του και κατέληξε κάτω από τα πόδια του (68’) και η ψυχολογία είχε γυρίσει.

Μία φάση με καραμπόλες (81’) έφερε τον Αλεξάντερ-Άρνολντ σε θέση βολής κι εκείνος με την δεύτερη ασίστ του στο βράδυ δώρισε το 3-2 στον Μανέ (82’), ο οποίος τέσσερα λεπτά αργότερα είχε ακυρωθέν γκολ μέσω του VAR. Ωστόσο, η τελευταία λέξη ανήκε στον Άλισον. Με σπουδαία απόκρουση είπε όχι στον Μπόουεν και κράτησε το 3-2 για την Λίβερπουλ, που θέλει πια ακόμα 4 νίκες για να κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα.