Λίβερπουλ-Μαν. Γιουνάιτεντ: "Χ"άρηκε η Σίτι! (στιγμιότυπα)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άντεξε (0-0) στο “Ανφιλντ”, παρέμεινε αήττητη για 16ο σερί ματς εκτός έδρας, κράτησε τη Λίβερπουλ στο -3 και από την κορυφή θέτει σοβαρή υποψηφιότητα για τίτλο.

-Έναρξη αγώνα...

3' Οι παίκτες της Λίβερπουλ κυκλοφόρησαν ωραία τη μπάλα, όμως ο Ρόμπερτσον που μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από τα αριστερά έκανε άσχημο γύρισμα και η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων της εστίας του Ντε Χέα.

5' Στο πρώτο πεντάλεπτο, η Λίβερπουλ έχει καταφέρει να πατήσει δύο φορές στην περιοχή της Γιουνάιτεντ, έχοντας αρχίσε πιο επιθετικά.

6' Επικίνδυνο γύρισμα του Ράσφοντ από τα αριστερά, έκοψε ο Φαμπίνιο σε πλάγιο άουτ.

12' Περάσαμε το πρώτο δεκάλεπτο, σε χαμηλό τέμπο το ματς, αρκετά κλειστό. Περισσότερη ώρα στα πόδια των παικτών του Κλοπ η μπάλα.

14' Σουτ του Φιρμίνο, η μπάλα σταμάτησε στα πόδια του Μαγκουάιρ και έφτασε στον Ρόμπερτσον, το σουτ του έστειλε τη μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

17' Πρώτη καλή φάση στο ματς. Κάθετη πάσα από τον Σακίρι, βρίσκει τον Μανέ μέσα στην περιοχή που στρώνει στον Φιρμίνο, το σουτ του Βραζιλιάνου από το ύψος της μεγάλης περιοχής στέλνει τη μπάλα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ντε Χέα.

22' Καλή στιγμή για την Λίβερπουλ. Ο Μανέ τροφοδότησε μέσα στην περιοχή τον Φιρμίνο που έκανε την προσποίηση και ακολούθως το σουτ, με τη μπάλα να σταματάει στο σώμα του Λίντελοφ και τον Σαλάχ να πιάνει το μονοκόμματο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής για να στείλει τη μπάλα άουτ.

27' Η Λίβερπουλ έχει  μέχρι στιγμής 7 τελικές προσπάθειες, καμία εντός εστίας. Δεν έχει ακόμα τελική προσπάθεια στο ντέρμπι η Γιουνάιτεντ.

34' Πρώτη πολύ καλή στιγμή για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στην πρώτη της τελική προσπάθεια! Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Άλισον.

35' Καλή στιγμή για την Λίβερπουλ, με τον Σαλάχ να δίνει στον Φιρμίνο και το συρτό πλασέ του Βραζιλιάνου μέσα από τη μεγάλη περιοχή να καταλήγει στην αγκαλιά του Ντε Χέα.

40' Οι δύο κάθετες μπαλιές που έχουν βγει στην πλάτη της άμυνας της Λίβερπουλ στα ισάριθμα τελευταία λεπτά έχουν βρει εκτεθειμένο τον Ράσφορντ.

Τελευταία λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, με το 0-0 να παραμένει. Θα είναι το έκτο σερί ημίχρονο χωρίς γκολ για την Λίβερπουλ!

Τέλος πρώτου μέρους... Η ομάδα του Κλοπ έκλεισε το πρώτο 45λεπτο με 9 τελικές προσπάθειες, όμως μία ήταν εντός εστίας, με πλασέ του Φιρμίνο στο 35' να καταλήγει στην αγκαλιά του Ντε Χέα. Στον αντίποδα η Γιουνάιτεντ είχε μόνο μία τελική προσπάθεια, ωστόσο άγγιξε το γκολ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Φερνάντες που έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

53' Καλή στιγμή για την Γιουνάιτεντ. Ο Μαρσιάλ έδωσε στον Φερνάντες που έκανε το σουτ από πλάγια θέση, έβαλε την κόντρα σωτήρια ο Φαμπίνιο και έβγαλε σε κόρνερ.

59' Καλή στιγμή για την Λίβερπουλ, με τον Μαγκουάιρ να προλαβάινει και να πετάει σε κόρνερ με προβολή, μετά από σέντρα του Ρόμπερτσον που είχε στόχο τον Φιρμίνο στο δεύτερο δοκάρι.

65' Δυνατό ευθύβολο σουτ του Μπρούνο Φερνάντες, η μπάλα στην αγκαλιά του Άλισον. Πρώτη τελική προσπάθεια εντός εστίας για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

-Λείπουν οι μεγάλες φάσεις και στο δεύτερο ημίχρονο, με το ματς να είναι κλειστό και τις ατομικές ενέργειες να σπανίζουν.

75' Τεράστια ευκαιρία για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Ο Ράσφορντ έδωσε στον Σο και εκείνος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, ο Φερνάντες έκανε το πλασέ με το δεξί από το ύψος της μικρής περιοχής, απέκρουσε με τα πόδια σωτήρια ο Άλισον.

78' Δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Τιάγκο με το δεξί, απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ντε Χέα.

80' Σουτ του Τιάγκο στην κίνηση, η μπάλα πήρε ανάποδα φάλτσα και έφυγε άουτ.

83' Μεγάλη ευκαιρία η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ! Ο Πογκμπά προσπάθησε με δυνατό σουτ να νικήσει τον Άλισον σε τετ α τετ, απο πάσα του Γουάν-Μπισάκα, απέκρουσε σε κόρνερ ο Άλισον που αποδεικνύεται φύλακας-άγγελος της εστίας της Λίβερπουλ στο δεύτερο ημίχρονο.

Συμπληρώθηκε το 90λεπτο, τρία θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Τελικό αποτέλεσμα: Λίβερπουλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0. Ισόπαλο το μεγάλο ντέρμπι σε ένα ματς που δεν είχε πολλές καθαρές ευκαιρίες, με την απώλεια βαθμών των δύο ομάδων να εξυπηρετεί την Μάντσεστερ Σίτι.

Λίβερπουλ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Χέντερσον, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Βαϊνάλντουμ, Τιάγκο, Σακίρι, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίν

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά, Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ