Λύτρωση με Ράσφορντ στο 90+3' (στιγμιότυπα)

Ο Μάρκους Ράσφορντ σκόραρε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ νίκησε με 1-0 τη Γουέστ Χαμ, στο ντέρμπι του... σεντονιού για την Premier League.

Ο Μάρκους Ράσφορντ επικρίθηκε σφόδρα τον τελευταίο καιρό για την απόδοσή του, ωστόσο με το γκολ που σημείωσε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων έδωσε τη νίκη 1-0 στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στη Γουέστ Χαμ και συνάμα απαντήσεις στους επικριτές του.

Συνολικά, οι δύο διεκδικητές μιας θέσης στην τετράδα της Premier League είχαν μόλις τέσσερις εύστοχες τελικές προσπάθειες, όλες στο 2ο ημίχρονο. Στο 1ο μέρος επιδόθηκαν σε μονομαχίες στη μεσαία γραμμή και... παραλίγο καλές στιγμές, δύο εξ αυτών με τον Κριστιάνο Ρονάλντο. Ο Πορτογάλος ξεπέρασε το πρόβλημα τραυματισμού (και τη διαφωνία με τον Ραλφ Ράνγκνικ) και άρχισε βασικός, αλλά δεν είχε την προσφορά που θα ήθελε και ο ίδιος, σε ένα κακό παιχνίδι.

Στο 2ο μέρος, ένα καλό σουτ του Φρεντ και μία κεφαλιά του Ραφαέλ Βαράν θα μπορούσαν να είχαν δώσει προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ στον αντίποδα ο Νταβίδ ντε Χέα δεν είχε πολλή δουλειά, ακόμα κι όταν ο Τόμας Τσούφαλ είχε μια μεγάλη ευκαιρία, με κεφαλιά του να φεύγει άουτ. Όλα έδειχναν ότι δεν θα υπήρχε νικητής στο παιχνίδι, μέχρι που μίλησαν οι αλλαγές του Γερμανού τεχνικού των "κόκκινων διαβόλων". Σε μια αντεπίθεση στο 90+3', ο Ρονάλντο άνοιξε αριστερά στον Έντινσον Καβάνι, αυτός έδωσε στον Ράσφορντ και ο Άγγλος φορ σκόραρε για δεύτερο σερί παιχνίδι.