Mάντσεστερ... is red! (στιγμιότυπα)

"Κόκκινο" το Μάντσεστερ!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφυγε με σπουδαίο "διπλό" (2-0) στην έδρα της μισητής Σίτι. Έσπασε το εντυπωσιακό σερί του Πεπ ο Σόλσκιερ!

Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και μάλιστα από τα πρώτα δευτερόλεπτα σε καθένα από τα δυο μέρη του παιχνιδιού, η Γιουνάιτεντ αιφνιδίασε, σκόραρε και έπαιξε άμυνα με σθένος για να πάρει το μεγάλο αποτέλεσμα που περισσότερο για το γόητρο και την 4άδα είναι παρά για το θέμα της κορυφής.

Ο Μπρούνο Φερνάντες στο 2ο λεπτό με πέναλτι που έγινε στα 35 δευτερόλεπτα άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους διαβόλους», ενώ, στο ξεκίνημα του δευτέρου 45λέπτου και πιο συγκεκριμένα στο 50' ήρθε και το 2-0.

Από μπαλιά του Χέντερσον με το χέρι αριστερά για τον Σο, αυτός έκανε την κούρσα, απλά άλλαξε την μπάλα με τον Ράσφορντ στα όρια της περιοχής και ο Άγγλος φουλ μπακ με συρτό αριστερό σουτ διαμόρφωσε το σκορ της αναμέτρησης στο Etihad.

Η άμυνα των «κόκκινων διαβόλων» παρουσίασε εικόνα που σίγουρα δεν θα περίμενε πολύς κόσμος, με τους Φρεντ και ΜακΤόμινεϊ να στηρίζουν τρομερά τους στόπερ και να μπαίνουν κι εκείνη στην γραμμή των μετόπισθεν, ενώ, μπροστά τους κινούνταν οι Μπρούνο, Τζέιμς και Μαρσιάλ πίσω από τον Ράσφορντ που ήταν ο προωθημένος.

Η Σίτι έφτιαξε ορισμένες απειλητικές καταστάσεις στα καρέ του Ντιν Χέντερσον, ο Μαρσιάλ έχασε τεράστια ευκαιρία με σουτ το οποίο ήταν εύκολη λεία για τον Έντερσον που έπεσε στην αριστερή του γωνία και το 2-0 χάρισε στην Γιουνάιτεντ μια βαθιά με φουσκωμένη υπερηφάνεια!

Το σερί των «πολιτών» τερματίστηκε στις 21 νίκες σε όλες τις διοργανώσεις και αυτή ήταν η πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα από την 21η Νοεμβρίου και το 2-0 από την Τότεναμ.