Δικαιώθηκε η UTD, το πλήρωσε η Τότεναμ (στιγμιότυπα)

Μάλλον δίκαιο το τελικό 1-1 στο παιχνίδι της Τότεναμ με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Λονδίνο. Επιλέγοντας να παίξει δίνοντας προτεραιότητα στην άμυνα η ομάδα του Μουρίνιο «κάηκε» και έχασε το προβάδισμα στο σκορ. Πίεσαν πολύ οι «κόκκινοι διάβολοι», έπεσαν πάνω σε έναν μαγικό Ούγκο Γιορίς, όμως βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης και πήραν τον βαθμό.

Έπειτα από ένα πρώτο πολύ αναγνωριστικό και χαλαρό σε ρυθμό 20λεπτο, το ματς στο Λονδίνο πήρε... φωτιά και η Τότεναμ ήταν εκείνη που κόντρα στη ροή του αγώνα απέκτησε το προβάδισμα. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άρχισε να κυκλοφορεί περισσότερο τη μπάλα, να έχει την πλειοψηφία της κατοχής, να ψάχνει χώρους και έφτιαξε πρώτη δυο καλές ευκαιρίες. Στο 22' ο Ράσφορντ με μονοκόματο σουτ από κακή απομάκρυνση του Ντάβινσον Σάντσες υποχρέωσε τον Γιορίς σε απομάκρυνση, με τον Γάλλο να πέφτει στη γωνία του και στο 25' για να διώξει μια μπάλα από... καραμπόλα. Η Τότεναμ στο 27ο λεπτό από το πουθενά έκανε το 1-0!

Άρρωστη απόκρουση του Γιορίς!
Ο Μπέργκβαϊν έγινε αποδέκτης της μπάλας από τη νίκη του Οριέ σε διεκδίκηση με τον Ράσφορντ, ο Ολλανδός πέρασε με τεράστια ευκολία τον Μαγκουάιρ και σούταρε δυνατά με τον Ντε Χέα να μη μπορεί να σταματήσει την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα. Στο 29ο λεπτό ο Γιορίς επενέβη ξανά έχοντας πρωταγωνιστικό ρόλο για την ομάδα του και ο συνάδελφός του, Ντε Χέα, στην απέναντι περιοχή απομάκρυνε με τρομερό τρόπο μια κεφαλιά του αμαρκάριστου Σον στο 31'. Το γκολ είχε επηρεάσει πάρα πολύ τη Γιουνάιτεντ που άργησε να ξαναπάρει τη μπάλα κι όταν το έκανε, δεν είχε καθαρό μυαλό και λύσεις...

Ο Πογκμπά από νωρίς στο δεύτερο μέρος σηκώθηκε να κάνει ζέσταμα για να περάσει στο ματς και να δώσει κάτι διαφορετικό μεσοεπιθετικά στην ομάδα του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ που πάλευε να κάνει κάτι απροσδόκητο για ν' απαντήσει στο γκολ που είχε δεχθεί. Ο Ντάνιελ Τζέιμς συνέχισε τα τρεξίματα από δεξιά και ήταν δραστήριος, δίχως όμως ουσία και στο 54' ο Μπρούνο Φερνάντες έκανε εξαιρετικό χαμηλό σουτ με το δεξί με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Γιορίς!

Η Τότεναμ μπορεί επιθετικά να ήταν μπλοκαρισμένη πέρα από τις περιπτώσεις που μπορούσε να τρέξει μπροστά, ωστόσο, αμυντικά ήταν συμπαγής και έκλεινε σωστά. Η Γιουνάιτεντ άρχισε να κυριαρχεί, στο 64' ο Μαρσιάλ είδε τον Ντάιερ να πέφτει μπροστά του με προβολή για να μπλοκάρει το σουτ και ο Γιορίς στο 66' έκανε την επέμβαση της χρονιάς σε σουτ του συμπατριώτη του, «πετώντας» και διώχνοντας το αριστερό σουτ! Ο Πολ Πογκμπά που είχε περάσει στο ματς στο τελευταίο ημίωρο και ήταν ορεξάτος, κέρδισε τελικά το πέναλτι από τον Ντάιερ τον οποίο ζάλισε στο 80ο λεπτό. Ο Άγγλος έκανε πέναλτι, ο Μπρούνο Φερνάντες εκτέλεσε και έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 1-1... Στο 89' ο Μος έδειξε την άσπρη βούλα έχοντας ξεγελαστεί από την πτώση του Μπρούνο Φερνάντες, όμως δεν υπήρχε κανένα πέναλτι και ο VAR διόρθωσε την απόφαση που... έκανε έξαλλο τον Μουρίνιο. Μεγάλη χαμένη ευκαιρία από τον Γκρίνγουντ με διαγώνιο σουτ στο 95'.

Τότεναμ: Γιορίς, Οριέ, Σάντσες, Ντάιερ, Ντέιβις, Σισοκό, Γουίνκς, Μπέργκβαϊν (70' Λο Σέλσο), Λαμέλα (70' Φερνάντες), Σον, Κέιν

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Ουάν – Μπισάκα, Λίντελοφ (78' Μάτιτς), Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ (89' Μπαϊγί), Φρεντ (63' Πογκμπά), Τζέιμς (62' Γκρίνγουντ), Μπρούνο Φερνάντες, Ράσφορντ, Μαρσιάλ (78' Ιγκάλο)