Σόκαρε... την Γιουνάιτεντ στο 90+6!

Η Σαουθάμπτον με τέρμα του Ομπαφέμι στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (2-2) από το Ολντ Τράφορντ και δεν επέτρεψε στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ να ανέβει μόνη στην τρίτη θέση της Premier League. Στο -1 από την Τσέλσι, όντας στους 59 βαθμούς η Γιουνάιτεντ, όσους έχει και η Λέστερ (σ.σ 4η η Λέστερ, καθώς έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων).

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έφτασε πρώτη κοντά στο γκολ στο 10'. Ο Μαρσιάλ έκλεψε την μπάλα από τον Γουάρντ-Πρόουζ και βρέθηκε τετ α τετ με τον ΜακΚάρθι, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων τον νίκησε. Δύο λεπτά αργότερα η Σαουθάμπτον άνοιξε το σκορ. Λάθος από τον Πογκμπά που έχασε από τον Ίνγκς. Εκείνος άνοιξε στον Ράντμοντ αριστερά η σέντρα του τελευταίου βρήκε τον αμαρκάριστο Άρμστρονγκ ο οποίος κατέβασε την μπάλα και από κοντά έκανε το 0-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ράσφορντ σκόραρε μετά από ασίστ του Σο, όμως το τέρμα σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα όμως το τέρμα μέτρησε κανονικά. Ο Πογκμπά έκανε το γέμισμα στη μεγάλη περιοχή, ο Μαρσιάλ κατέβασε και πέφτοντας έστρωσε στον Ράσφορντ ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής και αριστερά με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1.

Πριν προλάβουν να συνέλθουν οι φιλοξενούμενοι ήρθε και το 2-1 στο 23' από τον Μαρσιάλ. Ο Πογκμπά έδωσε στον Μπρούνο Φερνάντες και εκείνος με την μία στον Μαρσιάλ. Ο Γάλλος από τα αριστερά έκοψε προς την περιοχή και με σουτ έκανε το 2-1 για την ομάδα του.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε δίχως να γίνει απολύτως τίποτα άλλο. Η Σαουθάμπτον προσπάθησε να βρει τρόπο να πετύχει ένα ακόμα γκολ, αλλά δεν τα κατάφερε, ενώ και οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την εστία του ΜακΚάρθι.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν ορεξάτοι, όμως είχαν ελάχιστες καλές στιγμές. Η μεγαλύτερη ευκαιρία ήρθε στο 68' όταν ο Μαρσιάλ μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά γύρισε την μπάλα στον Ράσφορντ που έκανε με την μία το πλασέ αλλά ο Μπέρτραντ έβαλε την κόντρα σώζοντας την ομάδα του.

Οι παίκτες του Σόλσκιερ παρά τις φωνές από τον προπονητή τους έδειχναν ότι είχαν επαναπαυτεί σε αυτό το 2-1 και τελικά το πλήρωσαν. Η Σαουθάμπτον έριξε ορισμένες προειδοποιητικές βολές, ο Ντε Χέα φώναζε στους συμπαίκτες του, αλλά εκείνοι δεν ξύπνησαν.

Έτσι, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ομπαφέμι τους τιμώρησε. Μετά από εξαιρετική εκτέλεση κόρνερ και αδράνεια της άμυνας των γηπεδούχων ο 20χρονος Ιρλανδός έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το τελικό 2-2.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο (75' Γουίλιαμς), Πογκμπά (63' Φρεντ), Μάτιτς, Γκρίνγουντ (84' ΜακΤόμινεϊ), Μπρούνο Φερνάντες (84' Τζέιμς), Ράσφορντ, Μαρσιάλ

Σαουθάμπτον: ΜακΚάρθι, Πίτερς, Στέφενς, Μπεντνάρεκ, Μπέρτραντ, Άρμστρονγκ (70' Σμόλμπον), Γουάρντ-Πρόουζ, Ρομέου, Ρέντμοντ, Ίνγκς, Άνταμς (64' Λονγκ)