Σσσσσς, τώρα μιλάει ο Κριστιάνο (στιγμιότυπα)

Με τον Κριστιάνο να γράφει ιστορία, φτάνοντας τα 800 γκολ στην καριέρα του, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε με 3-2 κόντρα στην  Άρσεναλ, υπό το βλέμμα του νέου υπηρεσιακού τεχνικού της , Ραλφ Ράνγκνικ που βρέθηκε στα επίσημα του Όλντ Τράφορντ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ, όμως ο CR7 έδωσε δύο φορές το προβάδισμα στην ομάδα του και ολοκλήρωσε τη θητεία του Μάικλ Κάρικ με ακόμη ένα νικηφόρο αποτέλεσμα, υποχρεώνοντας τους «κανονιέρηδες» στην δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα στην Πρέμιερ Λιγκ.
Η Άρσεναλ ταξίδεψε στο Όλντ Τράφορντ για να αντιμετωπίσει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τον νέο τεχνικό των «κόκκινων διαβόλων», Ραλφ Ράνγκνικ, να παρακολουθεί την ομάδα του από τα επίσημα του σταδίου.

Οι «κανονιέρηδες» αιφνιδίασαν τους αντιπάλους τους κερδίζοντας τρία κόρνερ στα πρώτα 90 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις τους για το ντέρμπι. Μάλιστα, οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα πήραν το προβάδισμα μόλις στο 13ο λεπτό σε μία φάση που οι παίκτες της Γιουνάιτεντ διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ. Από μία εκτέλεση κόρνερ, ο Φρεντ πάτησε το πόδι του Ντε Χέα με αποτέλεσμα να τραυματιστεί ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, το σουτ του Σμιθ-Ρόου κατέληξε στα δίχτυα του πεσμένου Ισπανού γκολκίπερ.

Η σφυρίχτρα του διαιτητή μπέρδεψε όλους τους παίκτες στο γήπεδο. Η φάση οδηγήθηκε στο VAR, εκεί που ελέγχθηκε το κατά πόσο το σφύριγμα του Άτκινσον έγινε πριν ή αφότου η μπάλα πέρασε τη γραμμή. Στην περίπτωση που δεν είχε περάσει, τότε το γκολ δεν θα μετρούσε, ωστόσο στην συγκεκριμένη περίπτωση, ο Σμιθ-Ρόου πρόλαβε να σκοράρει πριν ακουστεί η σφυρίχτρα του ρέφερι, με αποτέλεσμα το γκολ να μετρήσει.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν τα παράτησαν και ισοφάρισαν το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους. Η γρήγορη εναλλαγή της μπάλας από τους παίκτες του Κάρικ έπιασε ανοργάνωτη την άμυνα των «κανονιέρηδων» και ο Μπρούνο Φερνάντες από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στην 100η του εμφάνιση με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με το 1-1 να στέλνει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους «κόκκινους διαβόλους» που βρήκαν γκολ με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο 52’. Ο Πορτογάλος έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και την έστειλε στα δίχτυα για να ανατρέψει το σκορ στο Όλντ Τράφορντ και να σπάσει ακόμη ένα ρεκόρ. Ο «βιονικός» CR7 έγινε ο πρώτος άνθρωπος που φτάνει τα 800 γκολ σε διεθνές και συλλογικό επίπεδο γράφοντας για ακόμη μία φορά το όνομά του με χρυσά γράμματα στο βιβλίο του ποδοσφαίρου.

Η χαρά των γηπεδούχων δεν κράτησε για πολύ, καθώς μόλις δύο λεπτά αργότερα, ο Όντεγκαρντ βρέθησε μέσα στην περιοχή του Ντε Χέα και πλάσαρε σωστά για να ισοφαρίσει και πάλι το παιχνίδι και να γίνει μόλις ο δεύτερος Νορβηγός που σκοράρει σε αυτό το ντέρμπι μετά τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ.

Ο Κριστίανο Ρονάλντο ήταν αυτός που έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στη Γιουνάιτεντ στο 70ο  λεπτό. Ο Όντεγκαρντ ανέτρεψε τον Φρεντ μέσα στην περιοχή και ο Πορτογάλος ευστόχησε από τα 11 βήματα γα να διαμορφώσει το 3-2 και να προσθέσει ακόμη ένα γκολ στα προηγούμενα 800.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να προστατέψουν το προβάδισμά τους μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης και πήραν μία τεράστια νίκη, με τους παίκτες να αποχαιρετούν τον Μάικλ Κάρικ και να καλωσορίζουν τον Ραλφ Ράνγκνικ στο σύλλογο του Μάντσεστερ. Από την άλλη πλευρά, η Άρσεναλ γνώρισε τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας ήττα στην Πρέμιερ Λιγκ και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη 4αδα της βαθμολογίας.