Στο "Ανφιλντ" κλειδώνει... το Τσου-Λου

Έκανε το αυτονόητο η Τσέλσι που επικράτησε με μπόλικο άγχος της τελευταίας Νόριτς με 1-0. Στους 63 βαθμούς η ομάδα του Λάμπαρντ, στο +4 από Λέστερ και Γιουνάιτεντ. Περιμένει τα αποτελέσματα των δυο και ταυτόχρονα ταξιδεύει στο "Άνφιλντ" για να πάρει το διπλό έτσι ώστε να κλειδώσει το Τσάμπιονς Λιγκ.

Τρεις βαθμοί. Αυτή ήταν η αποστολή της Τσέλσι στο ματς με τη Νόριτς μετά το ηχηρό χαστούκι από τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και τα κατάφερε. Οι «μπλε» δίχως να πιάσουν καλή απόδοση σε ένα ματς που θα ξεχαστεί γρήγορα, χρειάστηκαν ένα γκολ του Ζιρού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους για να κάμψουν με το 1-0 την αντίσταση των «καναρινιών» που έχουν ήδη υποβιβαστεί.

Κόντρα στην ήδη υποβιβασμένη Νόριτς που... ταλαιπωρείται για τα διαδικαστικά παιχνίδια των τελευταίων αγωνιστικών της Πρέμιερ Λιγκ, η Τσέλσι δεν έκανε καθόλου καλό πρώτο ημίχρονο. Παρά τις αλλαγές που έκανε ο Λάμπαρντ, βάζοντας και τους Κόβασιτς, Λόφτους – Τσικ και Ζιρού εξ αρχής στο παιχνίδι, οι «μπλε» απέναντι στην οργανωμένη άμυνα δεν μπορούσαν να κάνουν το παιχνίδι τους.

Η νίκη, όμως, ήταν τεράστια ανάγκη μετά την τριάρα από τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ κι έτσι έπρεπε να έρθει ανεξάρτητα από την εμφάνιση. Στο 36ο λεπτό ο Πούλισικ με ωραίο γυριστό αριστερό σουτ υποχρέωσε τον Κρουλ σε επέμβαση με τη μπάλα να σταματάει και στο οριζόντιο δοκάρι. Το γκολ ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Αμερικανό εξτρέμ να γεμίζει με το δεξί και τον Ζιρού με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή να κάνει το 1-0.

ο παιχνίδι δεν... φούντωσε ποτέ. Δεν είχε κάποια σπίθα για να το βοηθήσει ν' αλλάξει τέμπο ή ν' αποκτήσει περισσότερο ενδιαφέρον με την εξέλιξή του εντός αγωνιστικού χώρου. Η Τσέλσι κρατούσε άνετα το 1-0 και δεν είχε και πολλές στιγμές για να διευρύνει το σκορ ώστε να σιγουρέψει τη νίκη για να μην την ... πάθει όπως η Γιουνάιτεντ ένα βράδυ νωρίτερα στο ματς με τη Σαουθάμπτον.

Ναι μεν οι παίκτες του Λάμπαρντ έτρεξαν και έδειξαν ότι είχαν διάθεση, αλλά δεν κατάφεραν να φτιάξουν κλασσικές ευκαιρίες για γκολ. Το πιο σημαντικό, βέβαια, αυτή τη στιγμή, ήταν η κατάκτηση των τριών βαθμών για να συνεχίσει να διατηρεί η Τσέλσι την τύχη της στα χέρια της για την 4άδα...

Τσέλσι: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Ρούντιγκερ, Ζούμα, Αλόνσο (80' Τζέιμς), Λόφτους – Τσικ (67' Μπάρκλεϊ), Ζορζίνιο, Κόβασιτς, Γουίλιαν, Ζιρού (86' Άμπραχαμ), Πούλισικ (81' Χάντσον – Οντόι)

Νόριτς: Κρουλ, Άαρονς, Γκόντφρεϊ, Κλόσε, Λιούις, Τετέι (79' Στίπερμαν), Κάντουελ (71' Μπουεντία), Ρουπ (89' Μάρτιν), ΜακΛιν, Ερνάντες (79' Πούκι), Ντρμιτς (79' Ίντα)