Τεσσάρα από την ΚΠΡ μετά την ανανέωση Σόλσκιερ!

Η επέκταση συμβολαίου του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ συνέπεσε με βαριά ήττα για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο φιλικό κόντρα στην ΚΠΡ (2-4), με βασικά κέρδη τους Πελίστρι-Σορετίρε αλλά και τον Λίνγκαρντ που επέστρεψε στα γκολ μετά από έναν χρόνο.

Στα φιλικά παιχνίδια λέγεται συχνά και ισχύει πως το πρωτεύον δεν είναι η νίκη, το τελικό σκορ, αλλά οι δοκιμές των προπονητών και η προετοιμασία για τα επίσημα. Σε κάθε περίπτωση, όμως, η τεσσάρα από ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας δεν συνιστά αισιόδοξο νέο για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και τον Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, ο οποίος λίγες ώρες μετά την επέκταση του συμβολαίου του ως το 2024 είδε τους παίκτες του να δέχονται «τεσσάρα» στην έδρα της ΚΠΡ (4-2).

Χωρίς τους διεθνείς της από το Euro, ασφαλώς, αλλά με τους Γουάν-Μπισάκα, Τουανζέμπε, Μάτιτς, Γκρίνγουντ, Τζέιμς, Χίτον μεταξύ των βασικών, η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ μόλις στο 3', με τον Τζέσε Λίνγκαρντ να φορά ξανά τη φανέλα της έπειτα από τον δανεισμό του στη Γουέστ Χαμ και να επιστρέφει στα γκολ ως Κόκκινος Διάβολος μετά από σχεδόν έναν ολόκληρο χρόνο (από τις 26 Ιουλίου του 2020). Από κει και πέρα, όμως, όλα άλλαξαν. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 7' με τον Όστιν και κατάφεραν μέσα σε έξι λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο να βρουν τρεις φορές δίχτυα (53', 59' Ντάικς, 58' Οντουμπάγιο) μετατρέποντας το σκορ σε 4-1.

Στα θετικά, πάντως, η εμφάνιση του νεαρού Ουρουγουανού, Φακούντο Πελίστρι, ο οποίος μετά το γκολ κόντρα στη Ντέρμπι έδωσε και την ασίστ στο γκολ του Λίνγκαρντ, αλλά και του Σόλα Σορετίρε, ο οποίος «σέρβιρε» στον Ελάνγκα το τελικό 4-2 στο 73'.

Πλέον, η Γιουνάιτεντ ετοιμάζεται για τα τρία εναπομείναντα φιλικά της πριν από την έναρξη της νέας σεζόν, με Μπρέντφορντ (28/7), Πρέστον (31/7) και Έβερτον (7/8).