Με φόρα... η Λάτσιο

Μετά τη μεγάλη νίκη επί της Ντόρτμουντ στο Champions League, η Λάτσιο λύγισε και την Μπολόνια στο Olimpico (2-1) επιστρέφοντας στα τρίποντα στην Serie A.

Τη 2η νίκη της στο πρωτάθλημα πήρε η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι, αφήνοντας πίσω τη βαριά ήττα από την Σαμπντόρια. Το πρώτο μέρος ήταν μοιρασμένο και έφυγε χωρίς, με την επανάληψη να είναι όλα τα λεφτά στην Αιώνια Πόλη. Στο 54’ ο Λουίς Αλμπέρτο έκοψε, πήρε, έκανε κούρσα και εκτέλεσε με τρομερό δεξί για το 1-0 και η Μπολόνια είχε δοκάρι με φάουλ το Ορσολίνι. Τελικά το δεύτερο γκολ το πέτυχε η Λάτσιο στο 76’ με τον Ιμόμπιλε να γράφει το 2-0 με κοντινή σκαστή κεφαλιά μετά το γύρισμα του Φαρές. Στις καθυστερήσεις ο Ντε Σιλβέστρι σκόραρε, όμως η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς δεν απέφυγε την 4η ήττα σε 5 ματς στο Campionato (2-1).