Μεγάλο ματς, μεγάλος Ράφα (βίντεο)

Ο Νικ Κύργιος ταλαιπώρησε αφάνταστα τον Ράφα Ναδάλ, όμως ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο κατάφερε να κλείσει θέση στα προημιτελικά του Australian Open.

Μετά από μια άκρως διασκεδαστική αναμέτρηση, ο αριστερόχειρας Ισπανός πήρε τη νίκη με 6-3, 3-6, 7-6(6), 7-6(4) και περνάει στην οκτάδα του τουρνουά για 12η φορά στην καριέρα του.

Εκεί θα συναντήσει τον Ντόμινικ Τιμ, κόντρα στον οποίο έχει 9 νίκες σε 13 αγώνες. Μόνο ένας, όμως, από αυτούς έγινε σε σκληρή επιφάνεια, το 2018 στη Νέα Υόρκη, και τον είχε κερδίσει ο Ράφα.

Ο Ναδάλ εκμεταλλεύτηκε το παθητικό παιχνίδι του Κύργιου στο πρώτο σετ και έγραψε σχετικά άνετα το 1-0, αφού ο Ελληνοαυστραλός δεν απείλησε σε καμία περίπτωση το σερβίς του.

Στο δεύτερο, όμως, παρότι τα χτυπήματα του Νικ (ειδικά το forehand) παρέμεναν αρκετά ρηχά για να πλήξουν τον Ράφα, ο 24χρονος τενίστας μπόρεσε να σβήσει τρία μπρέικ πόιντ του αντιπάλου του στο πρώτο γκέιμ και να πάρει το καθοριστικό προβάδισμα στο τέταρτο (1-3). Έβαλε, παράλληλα, και το κοινό της Rod Laver Arena στο «κόλπο»!

Η ποιότητα του αγώνα ανέβαινε διαρκώς και ακολούθησε ένα πολύ κλειστό τρίτο σετ, όπου τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ.

σ

Στο 5-5 ο Νικ «χάρισε» σετ πόιντ στον Ράφα, όταν ρίσκαρε με δεύτερο σερβίς (άουτ) 217 χιλιομέτρων (!) και αμέσως μετά ο Ναδάλ... έδωσε το δώρο πίσω με δικό του double fault (6-6).

Ο Ισπανός κράτησε, ωστόσο, στη συνέχεια το σερβίς του και καθάρισε το σετ όταν το forehand του Κύργιου κατέληξε στο φιλέ.

Και ενώ όλα φάνηκε να ξεκαθαρίζουν όταν ο Ναδάλ πήρε πρώτος το προβάδισμα στο τέταρτο σετ (2-1), ήρθε ένα πολύ κακό service game του Ράφα στο 5-4 (ναι, αγχώνεται καμία φορά και αυτός) και ο Νικ μπήκε ξανά στο παιχνίδι, μέσα σε αποθέωση.

Έσωσε, μάλιστα, και δύο μπρέικ πόιντ του Ναδάλ στο επόμενο γκέιμ (5-6), οπότε και αυτό το σετ πήγε τελικά σε τάι μπρέικ.

Τα πάντα κρίθηκαν όταν ο Κύργιος έστειλε drop shot στο φιλέ και ο Ράφα πέρασε μπροστά με 5-3. Αυτή τη φορά δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Έκλεισε τον αγώνα σε 3 ώρες και 38 λεπτά και συνεχίζει την προσπάθεια κατάκτησης του 20ου Grand Slam τίτλου του. Θα είναι ο 41ος major προημιτελικός του!

Στην οκτάδα πέρασε και ο Σάσα Ζβέρεφ, που είναι η έκπληξη της διοργάνωσης, καθώς δεν έχει χάσει ούτε σετ!

Νίκησε με 6-4, 6-4, 6-4 τον Αντρέι Ρούμπλεφ, που έτρεχε σερί 15-0, και θα παίξει για πρώτη φορά στην καριέρα του στα προημιτελικά του Australian Open. Αντίπαλός του είναι ο Σταν Βαβρίνκα.

Την οκτάδα των γυναικών, τέλος, έκλεισε η Αναστάσια Παβλιουτσένκοβα, που άφησε εκτός με 6-7(5), 7-6(4), 6-2 την Αντζελίκ Κέρμπερ και θα παίξει με την Γκαρμπίνιε Μουγουρούθα.

Ας θυμηθούμε, λοιπόν, τα ζευγάρια των «8» της διοργάνωσης.

Άνδρες: Ναδάλ-Τιμ, Βαβρίνκα-Ζβέρεφ (29/1), Σάντγκρεν-Φέντερερ, Ράονιτς-Τζόκοβιτς (28/1).

Γυναίκες: Μπάρτι-Κβίτοβα, Κένιν-Τζαμπέρ (28/1), Κονταβέιτ-Χάλεπ, Μουγουρούθα-Παβλιουτσένκοβα (29/1).