Πρώτη νίκη στο Σαν Σίρο και πρωτιά (στιγμιότυπα)

Η Μίλαν υποδέχθηκε την έκπληξη της πρεμιέρας του 5ου ομίλου, Ντίναμο Ζάγκρεμπ, ήταν πιο προσεκτική σε σχέση με την Τσέλσι κι έφτασε στη νίκη με 3-1 στο Σαν Σίρο.

Η Μίλαν έψαχνε την πρώτη νίκη της στο "Τζιουζέπε Μεάτσα" για το Champions League έπειτα από τον Σεπτέμβριο του 2013 και τη βρήκε με 3-1 απέναντι στην Ντίναμο Ζάγκρεμπ, για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Οι "ροσονέρι" είχαν το μομέντουμ από τη νίκη επί της Σαμπντόρια και άφησαν πίσω τους την ισοπαλία με τη Ζάλτσμπουργκ στην πρεμιέρα, παίζοντας καλύτερα και δημιουργώντας ρήγματα στην άμυνα των Κροατών.

Οι παίκτες του Άντε Τσάτσιτς δεν έπιασαν εξ απήνης τους Ιταλούς, όπως έκαναν κόντρα στην Τσέλσι στη νίκη τους κατά την πρεμιέρα, με συνέπεια να κινδυνεύσουν αρκετά στο 1ο ημίχρονο, κυρίως από τον Ραφαέλ Λεάο. Ο Πορτογάλος ήταν κι αυτός που κέρδισε το πέναλτι στο τέλος του 1ου μέρους, με τον Ολιβιέ Ζιρού να ανοίγει το σκορ με εύστοχη εκτέλεση.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, ο Αλέξις Σαλεμάκερς έκανε το 2-0 και δικαίωσε ξανά τον Στεφάνο Πιόλι για την εμπιστοσύνη στο πρόσωπό του. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω. Ύστερα από μία μεγάλη ευκαιρία που είχαν στο 1ο μέρος και εξουδετέρωσε ο Μάικ Μενιάν, αυτήν τη φορά με έναν μαγικό συνδυασμό έφτασαν στη μείωση με τον Μίσλαβ Όρσιτς.

Τα γκολ δεν βελτίωσαν το ρυθμό του 2ου ημιχρόνου, κάτι που βόλεψε τη Μίλαν. Οι "ροσονέρι" κράτησαν την μπάλα, βρήκαν και τρίτο γκολ με τον Τομάζο Πομπέγκα και έφτασαν στο "τρίποντο" που τους έστειλε στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΜΙΛΑΝ: Μενιάν, Καλάμπρια, Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ (78' Κρούνιτς), Τονάλι (68' Πομπέγκα), Σαλεμάκερς (78' Μεσίας), Ντίαθ (78' Ντεστ), Λεάο, Ζιρού (68' Ντε Κετελάρε)

ΝΤΙΝΑΜΟ: Λιβάκοβιτς, Μοχαράμι (63' Σπίκιτς), Ριστόβσκι (78' Ντρμιτς), Σούταλο, Πέριτς, Λιούμπιτσιτς, Αντέμι, Μίσιτς, Ιβάνουσετς, Πέτκοβιτς (84' Μπατούρινα), Όρσιτς (84' Μάριν)