ΤΕΣΣΑΡΑ η Μίλαν

Με τον Τσαλχάνογλου να είναι μέσα σε όλα τα γκολ, η Μίλαν έκανε party στο Via Del Mare κόντρα στην Λέτσε (1-4) και με ματς περισσότερο έπιασε στην 6η θέση την Νάπολι. «Κόκκινο» της Μπρέσια στην Φιορεντίνα (1-1).

Οι Rossoneri άνοιξαν στο σκορ στο 26' με ένα εξαιρετικό ομαδικό γκολ με την μπάλα να βγαίνει από την άμυνα και τον Καστιγιέχο με κοντινό πλασέ να κάνει το 0-1 ύστερα από γύρισμα από δεξιά. Το 0-1 παρέμεινε μέχρι το ημίχρονο πριν το τέλος του οποίου ο Κίερ τραυματίστηκε και έδωσε τη θέση του στον Γκάμπια. Ο τελευταίος στο 54' φάνηκε να μην κάνει τίποτα στον Μπαμπακάρ, όμως δόθηκε πέναλτι στην Λέτσε χωρίς να γίνει καν χρήση VAR και ο Μανκόζου ήταν πολύ ψύχραιμος από τα 11 βήματα πετυχαίνοντας το 9ο φετινό γκολ του στην Serie A.

Οι γηπεδούχοι πάντω χάρηκαν για... μερικά δευτερόλεπτα το γκολ καθώς στιγμές μετά, ο Γκάμπριελ απέκρουσε το σου του Τσαλχάνογλου και ο Μποναβεντούρα από κοντά έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του Πιόλι. Τα λεπτά ήταν... καυτά για την Μίλαν, η οποία πέτυχε και τρίτο γκολ δύο λεπτά αργότερα ο Τσαλχάνογλου έβγαλε τον Ρέμπιτς στο ξέφωτο και ο Κροάτης δεν είχε πρόβλημα να γράψει το 1-3. Το τελικό 1-4 διαμόρφωσε στο 72' ο Ραφαέλ Λεάο με κοντινή κεφαλιά έπειτα από αλλαγή παιχνιδιού του Τσαλχάνογλου και σέντρα του Αντρέα Κόντι.

Γκέλα με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Κάσερες η Φιορεντίνα
Δεν επέστρεψε όπως θα ήθελε μετά τη διακοπή η ομάδα του Μπέπε Ιακίνι, η οποία παραχώρησε 1-1 εντός έδρας στην ουραγό, Μπρέσια. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 17' με το πέναλτι που έκανε ο Κάσερες και μετέτρεψε σε γκολ ο Αλφρέντο Ντοναρούμα, ενώ οι Viola ισοφάρισαν στο 29' με την κεφαλιά του Πετσέλα μετά το κόρνερ του Πούλγκαρ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης η Φιορεντίνα είδε δύο γκολ να της ακυρώνονται και στο 71' άπαντες κατάλαβαν ότι δεν είναι η μέρα της καθώς ο Κάσερες είδε δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε, με το 1-1 να παραμείνει ως το τέλος.