Στον τελικό με τριάρα η Νάπολι

Με ένα γκολ του Τζιοβάνι Σιμεόνε και δύο του Τζερμπίν η Νάπολι νίκησε τη Φιορεντίνα (3-0) και έκλεισε θέση στον τελικό του ιταλικού Super Cup που διεξάγεται στην Σαουδική Αραβία.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Έγινε γνωστός ο πρώτος φιναλίστ του Supercoppa, το οποίο φιλοξενείται στην Ριγιάντ. Η πρωταθλήτρια, Νάπολι, ήταν επιβλητική κόντρα στην Φιορεντίνα και με το πειστικό 3-0 τσέκαρε το εισιτήριο για τον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού, Ίντερ - Λάτσιο.

Στο 22′, στην πρώτη τους φάση, οι Ναπολιτάνοι άνοιξαν το σκορ με τον Σιμεόνε που έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά τη μπαλιά του Ζουάν Ζέσους και νίκησε τον Τερατσιάνο. Οι Viola είχαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν πριν το τέλος του ημιχρόνου και το 44' με το πέναλτι που πήρε ο Ικονέ από τον Μάριο Ρούι αλλά ο ίδιος παίκτης ανέλαβε και την εκτέλεση στέλνοντας τη μπάλα ψηλά άουτ με το 1-0 να μένει για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, η ομάδα του Βιντσέντσο Ιταλιάνο προσπάθησε για την ισοφάριση έχοντας την κατοχή, όμως εκείνη που σκόραρε ήταν η Νάπολι στο φινάλε δίνοντας διαστάσεις party στην πρόκριση. Στο 85' ο Τζερμπίν έκανε το 2-0 με προβολή και στο 86' ο ίδιος παίκτης με ωραίο τελείωμα στην αντεπίθεση διαμόρφωσε το τελικό 3-0.