Νέο κάζο για Σεβίλλη!

Η Σεβίλλη μπαίνει πια σε καθεστώς κρίσης, αφού ηττήθηκε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική με το ίδιο σκορ, αυτή τη φορά εντός έδρας από την Εϊμπάρ με 0-1.

Άγονη, άσφαιρη και προβληματική εβδομάδα για την Σεβίλλη που σε αυτό το χρονικό διάστημα δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε μία φορά σε τρία παιχνίδια. Κι αν το 0-0 στο Λονδίνο με την Τσέλσι κρίθηκε ως θετικό αποτέλεσμα, οι εμφανίσεις της στο πρωτάθλημα είναι προβληματικές.

Μία εβδομάδα μετά την κάκιστη εμφάνιση με την Γρανάδα και η ήττα με 1-0 ήρθε κολλητή ήττα με το ίδιο σκορ, αυτή τη φορά εντός έδρας από την Εϊμπάρ.

Οι Βάσκοι σκόραραν σε μία από τις λιγοστές τους αντεπιθέσεις με τον Κίκε Γκαρσία (41’), είχαν σε πολύ καλή μέρα τον τερματοφύλακα Ντμιτρόβιτς, ενώ είχαν απέναντι τους μία ομάδα με σαφές πρόβλημα αυτοπεποίθησης που δεν έκανε γκολ καμία από τις 21 τελικές της με αποτέλεσμα το 0-1 να μείνει ως το τέλος.

Ίδιο σκορ και στο βασκικό ντέρμπι ανάμεσα σε Οσασούνα και Αθλέτικ Μπιλμπάο, μόνο που εκεί κέρδισαν οι γηπεδούχοι. Η ομάδα της Παμπλόνα που είναι από τις ευχάριστες εκπλήξεις, παρότι έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 78ο λεπτό λόγω αποβολής του Αρασάτε, βρήκε το νικητήριο γκολ τρία λεπτά αργότερα με πέναλτι του Ρουμπέν Γκαρσία (81’, 1-0) και σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση.