Νέο στραβοπάτημα για την Ατλέτικο Μαδρίτης

Νέο στραβοπάτημα για την Ατλέτικο Μαδρίτης που έμεινε στο 0-0 με την ουραγό Λεγανές στο «Wanda Metropolitano» για την 21η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Έχασε από την Έιμπαρ για το πρωτάθλημα το περασμένο Σαββατοκύριακο, αποκλείστηκε μεσοβδόμαδα από το Κύπελλο από ομάδα τρίτης κατηγορίας και το… κακό τρίτωσε για την Ατλέτικό κόντρα στην τελευταία της βαθμολογίας Λεγανές.

Πιο δυναμικά μπήκαν στο παιχνίδι οι φιλοξενούμενοι, έγιναν απειλητικοί στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης με τον Γιαν Όμπλακ να κάνει εντυπωσιακές αποκρούσεις σε σουτ των Κέβιν και Μπρέιθγουεϊτ στο 11’ και στο 12’ χωρίς να καταφέρουν να μετουσιώσουν σε γκολ την υπεροχή της.

Πρώτη καλή στιγμή για τους «ροχιμπλάνκος» ήταν στο 20ο λεπτό, αλλά ο Ιβάν Κουέγιαρ απομάκρυνε τη μπάλα σε καλό σουτ του Κορέα, o 24χρονος Αργεντινός επιθετικός απείλησε ξανά στο 24’, αλλά χωρίς να σκοράρει.

Όπου κι αν είσαι είναι και το καζίνο σου, με Live Blackjack & Ρουλέτα και τραπέζια με Έλληνες dealers αποκλειστικά για τα μέλη της Stoiximan. Πάτα εδώ!
Kορέα, Ζοάο Φέλιξ και Μοράτα συνδυάστηκαν εξαιρετικά και έβγαλαν την αντεπίθεση στο 37’, ο Ισπανός έκανε το σουτ, ο τερματοφύλακας της Λεγανές ήταν σε ετοιμότητα και έσωσε για την ομάδα του.

Mε μεγαλύτερη ένταση μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σιμεόνε έβαλε τον Βιτόλο αντί του Γιορέντε, αλλά η Λεγανές στεκόταν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και οι παίκτες της Ατλέτικο αδυνατούσαν να βρουν χώρους για να φτάσουν στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 66’ η Λεγανές άγγιξε το γκολ με τον Ρέθιο να χάνει μεγάλη ευκαιρία και τους γηπεδούχους να διώχνουν τελικά σε κόρνερ, υπό τις αποδοκιμασίες της πλειοψηφίας στο «Wanda Metropolitano» για τους ποδοσφαιριστές του Σιμεόνε.

To παιχνίδι κύλησε χωρίς ιδιαίτερες ευκαιρίες, αν και ο Σάπονιτς θα μπορούσε να γίνει ο ήρωας της τελευταίς στιγμής αφού αστόχησε από πολύ καλή θέση στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, το 0-0 έμεινε ως το τέλος, η Ατλέτικο συνεχίζει να προβληματίζει, η Λεγανές, που τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κουέγιαρ, παραμένει στην τελευταία θέση.