Νίκη μετά από δύο μήνες

Νίκη μετά από δύο μήνες για τη Σαουθάμπτον με το 2-0 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ.

Επιτέλους νίκη για τη Σαουθάμπτον. Πετυχαίνοντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, «Άγιοι» πέρασαν με 2-0 από την έδρα της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ και σημείωσαν την πρώτη τους νίκη από τις 4 Ιανουαρίου. Με αποτέλεσμα να πάρουν σημαντική ανάσα ενόψει της συνέχειας.

Ουσιαστικά η ομάδα του Χάζενχουτλ «καθάρισε» το παιχνίδι με ένα δυνατό εικοσάλεπτο. Αφού στο 32’ ο Γουόρντ-Πρόους άνοιξε το σκορ με πέναλτι και «κλείδωσε» το «τρίποντο» ο Άνταμς στο 49ο λεπτό με τρομερό σουτ εκτός περιοχής.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν τέλος στο αρνητικό τους σερί, στο οποίο είχαν οκτώ ήττες και μια ισοπαλία μετά το 1-0 επί της Λίβερπουλ τον περασμένο Ιανουάριο. Στους 33 βαθμούς και τη 14η θέση η Σαουθάμπτον, ενώ η Σέφιλντ έμεινε τελευταία με 14.