Νίκη σκληράδας και στο... τσούρμο της εξάδας

Δύο αναγκαστικές αλλαγές στο πρώτο ημίχρονο, η ισοφάριση στο 65' και μια αποβολή στο 87' δεν ήταν αρκετά για να εμποδίσουν την Λεβάντε να επικρατήσει της Μαγιόρκα με 2-1 και να... συγκατοικήσει στην 6η θέση της La Liga.

Την ευκαιρία να απομακρυνθεί για τα... καλά από τη ζώνη του υποβιβασμού και ταυτόχρονα να γίνει ένα με το «τρένο» των ομάδων που έχουν κάνει κατάληψη στην έκτη, ευρωπαϊκή θέση της La Liga, δεν άφησε ανεκμετάλλευτη η Λεβάντε.

Οι «γρανότας» δεν χαμπάριασαν από τα προβλήματα τραυματισμών, που αντιμετώπισαν οι Μελέρο και Ποστίγκο, έχοντας ω συνέπεια στην σπατάληση δύο αλλαγών από το πρώτο μέρος, στο 6' και το 42' αντίστοιχα, βρήκε πρώτη σκορ με τον Ρότζερ Μάρτι στο 52' και παρά το ότι ισοφαρίστηκε προσωρινά στο 65' από τον Ροντρίγκεζ, ο Ροτσίνα έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα της Βαλένθια στο 73'.

Το ματς πήρε άγρια τροπή στα τελευταία λεπτά, μετά την αποβολή του Καμπάνια στο 87' με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι φιλοξενούμενοι με παίκτη περισσότερο σφυροκόπησαν την εστία των γηπεδούχων και θα μπορούσαν να «λυτρωθούν» στην τελευταία φάση, όμως το σου του Μπούντιμιρ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και έφυγε άουτ.

Έτσι, η Λεβάντε έπιασε με αυτή τη νίκη στους 20 βαθμούς και την 6η θέση τις Μπιλμπάο, Χετάφε, Γρανάδα και Βαλένθια αλλά με ματς περισσότερο, ενώ από την άλλη η Μαγιόρκα έμεινε στους 14 βαθμούς και την 16η θέση.