Ο Βέρντε δεν αρκούσε για την Σπέτσια

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Σπέτσια και Μπενεβέντο για την 26η αγωνιστική της Serie A. Το γκολ των γηπεδούχων πέτυχε ο δανεικός από την ΑΕΚ Ντανιέλε Βέρντε.

Με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) έφυγαν από το «Αλμπέρτο Πίκο» Σπέτσια και Μπενεβέντο για την 26η αγωνιστική της Serie A. Οι γηπεδούχοι, για τους οποίους σκόραρε ο δανεικός από την ΑΕΚ Ντανιέλε Βέρντε, ήταν ανώτεροι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και δικαιούνται να θεωρούν πως αδικούνται από την ισοπαλία.

Οι δύο ομάδες παραμένουν ισόβαθμες (με 26 βαθμούς) και στο +6 πλέον από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τα δέκα σερί ματς χωρίς νίκη.

Η Μπενεβέντο προηγήθηκε -κόντρα στη ροή του παιχνιδιού- στο 24' με ωραία προσπάθεια του Γκάιτς (0-1). Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου η Σπέτσια δεν απείλησε ιδιαίτερα, παρά μόνο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Βέρντε.

Ό,τι δεν κατάφερε ο δανεικός από την ΑΕΚ παίκτης στο πρώτο ημίχρονο, το πέτυχε στο 71', ισοφαρίζοντας σε 1-1 με κοντινό σουτ. Αυτό ήταν το πέμπτο φετινό τέρμα του με τη φανέλα της Σπέτσια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι κυρίαρχοι, αλλά δεν μπόρεσαν να φτάσουν στο γκολ της νίκης μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.