Ο Χοακίν... ντύθηκε Μέσι!

Στα 38 του, ο Χοακίν πέτυχε τρία γκολ σε 20 λεπτά απέναντι στην Αθλέτικ Μπιλμπά, έγινε ο γηραιότερος παίκτης που έκανε χατ-τρικ στην Primera Division και οδηγεί την Μπέτις εκ του ασφαλούς!

Δεν είναι απλώς ένας καλός βετεράνος, δεν είναι απλώς η σημαία της Μπέτις, είναι ΟΛΗ η Μπέτις. Ένας πληθωρικός χαρακτήρας, μία εμβληματική μορφή, ένας απόλυτος ποδοσφαιράνθρωπος που στα 38 του θυμίζει (και) φέτος έφηβο!

Ο Χοακίν χρειάστηκε να γίνει 38 ετών για να πετύχει το πρώτο χατ-τρικ της καριέρας του. Μάλιστα χρειάστηκε μόλις 20 λεπτά για να το πετύχει απέναντι σε μία από τις καλύτερες άμυνες της Primera Division.

Τρεις απλές επαφές, τρία τέλεια διαγώνια τελειώματα με το δεξί και ισάριθμα γκολ (2’, 11’, 20’) που έφεραν την Μπέτις στο απίστευτο 3-2 επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Οι Βάσκοι που δεν τα παρατούν ποτέ μείωσαν με πέναλτι του Γουίλιαμς (44’) και έφτασαν σε απόσταση αναπνοής με το γκολ του Γιούρι (75’), όμως δεν απέφυγαν την ήττα με 3-2 που φέρνει την Μπέτις στο -4 από την ευρωπαϊκή ζώνη, χάρη στην τρίτη σερί νίκη.