"Καθάρισε" από το πρώτο ημίχρονο

Με τέσσερα γκολ μέσα σε 13 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο, η Ρόμα πέρασε σαν... σίφουνας από την έδρα της Νάπολι (2-4) και πλησίασε στο -5 από την τετράδα.

Υπόθεση... 13 λεπτών αποδείχθηκε η εξόρμηση στην έδρα της επικίνδυνης Έμπολι για τη Ρόμα. Απέναντι στο σύνολο που νίκησε Νάπολι-Γιουβέντους εκτός έδρας και αποκλείστηκε στην παράταση κόντρα στην πρωτοπόρο Ίντερ από το Κύπελλο, η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο «καθάρισε» με καρέ τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο (2-4) και πρωταγωνιστές τους Τάμι Έιμπραχαμ (δύο γκολ), Νικολό Τζανιόλο (γκολ, ασίστ) και τον νεοαποκτηθέντα Σέρτζιο Ολιβέιρα (γκολ, ασίστ).

Ο Άγγλος στράικερ από την τελική πάσα του Πορτογάλου άνοιξε το σκορ στο 24' και εννέα λεπτά αργότερα πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, απλοποιώντας τα πράγματα για τους Τζιαλορόσι. Το κρεσέντο, όμως, δεν σταμάτησε εκεί. Στα επόμενα τέσσερα λεπτά, ο Ολιβέιρα στο 35' (δεύτερο γκολ σε τρία ματς με τη νέα του ομάδα) από ασίστ του Τζανιόλο και ο Ιταλός στο 37' από ασίστ του Μχιταριάν εκτόξευσαν τον δείκτη του σκορ στο 0-4, καθιστώντας... διαδικαστικό το δεύτερο μέρος.