Πάει με... φόρα στον τελικό του Conference League

Η Φιορεντίνα έδειξε ότι πανέτοιμη και σε τρομερή κατάσταση για τον τελικό του Conference League, επικρατώντας με 3-1 στην έδρα της Σασουόλο για την τελευταία αγωνιστική της Serie A.

Οι «Βιόλα» άνοιξαν το σκορ με τον Καμπράλ στο 47ο λεπτό και δεν πτοήθηκαν όταν ο Μπεράρντι ισοφάρισε σε 1-1 στο 70' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο 79ο λεπτό ο Σαπονάρα με εκπληκτικό τελείωμα έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Φιορεντίνα. Στο 81' ο Τρεσόλντι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την Σασουόλο με δέκα παίκτες.

Οι «Βιόλα» εκμεταλλεύτηκαν άμεσα το αριθμητικό πλεονέκτημα με τον Γκονζάλες στο 83' να «σφραγίζει» τη νίκη για την Φιορεντίνα, με την Σασουόλο να μένει με εννιά παίκτες, αφού στο 87' αποβλήθηκε και ο Ροτζέριο.

Έτσι, η Φιορεντίνα έδειξε πανέτοιμη για τον τελικό του Conference League, κόντρα στην Γουέστ Χαμ, που αποτελεί και την μεγαλύτερη πρόκληση των «Βιόλα» την φετινή σεζόν.