Παρέλαση στο Βερολίνο η Βέρντερ

Η ομάδα της Βρέμης συνέτριψε 4-1 τη Χέρτα και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Ήταν ένα ντέρμπι έξι βαθμών και είχε νικητή. Η Βέρντερ Βρέμης πέρασε… αέρας από το Βερολίνο, συντρίβοντας 4-1 τη Χέρτα για τη 18η αγωνιστική της Bundesliga και αποσπάστηκε 6 βαθμούς από τη 16η θέση, που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής. Από την άλλη, οι Βερολινέζοι παρέμειναν μόλις στο +2 και πλέον μετά από αυτή τη βαριά ήττα (τέταρτη στα τελευταία έξι παιχνίδια), το μέλλον του Μπρούνο Λαμπαντία στον πάγκο μοιάζει… σκοτεινό!

Οι «πράσινοι» αιφνιδίασαν τους Βερολινέζους, αφού προηγήθηκαν μόλις στο 10’ με πέναλτι του Σέλκε. Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να κερδίσουν πέναλτι, αλλά ο Παβλένκα νίκησε τον Κούνια, κρατώντας το 1-0. Αυτό διατηρήθηκε για μικρό ακόμη διάστημα, αφού στο 29’ ο Τοπράκ έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους. Η Χέρτα αντέδρασε και στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου μείωσε με τον Κόρντομπα, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Η Βέρντερ δεν ήταν καλύτερη από την αντίπαλό της, αλλά αυτό ουδόλως την ενδιέφερε, αφού με δύο σουτ στον στόχο, είχε πετύχει ισάριθμα γκολ. Το 100% ευστοχίας διατηρήθηκε, αφού στο 57’ ο Μπιτενκούρ έκανε το «3 στα 3» και το 3-1 για την ομάδα του, που έκανε ένα ακόμη βήμα για τη νίκη. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κούνια, που αποδείχθηκε μοιραίος, έχασε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκορ και στο 77’ ήρθε η… ταφόπλακα, καθώς ο Σάρτζεντ έκανε το τελικό 1-4.