Πέταξε... έξω την Παρί ΣΖ!

Μεγάλη και σπουδαία πρόκριση της Μαρσέιγ επί της Παρί ΣΖ. Οι γηπεδούχοι νίκησαν με 2-1 εν μέσω αποθέωσης στο κατάμεστο-καυτό "Βελοντρόμ" και η παρέα του Μέσι είπε αντίο στο κύπελλο.

Το «Βελοντρόμ» σείστηκε, η Παρί... ταρακουνήθηκε και η Μαρσέιγ πήρε μια σπουδαία νίκη - πρόκριση, κλειδώνοντας εμφατικά το εισιτήριο για τους «8» του Κυπέλλου Γαλλίας!

Ο τίτλος του φαβορί πολλές φορές δεν σημαίνει τίποτα όταν φιλοξενείσαι σε έδρες όπως το "Βελοντρόμ". Και η Μαρσέιγ φρόντισε να το υπενθυμίσει στην Παρί με τον παραστατικό τρόπο! Χάρη στα γκολ των Σάντσες και Μαλινόφσκι, οι Μασσαλοί τιμώρησαν τους Παριζιάνους που ταξίδεψαν χωρίς τον τραυματία Κιλιάν Μπαπέ και πήραν την πρόκριση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, αφήνοντας εκτός τη μεγάλη δύναμη του γαλλικού ποδοσφαίρου.

Οι Μασσαλοί απέδειξαν από την αρχή πως δεν πρόκειται να κάνουν εύκολο το έργο των Παριζιάνων και έριξαν προειδοποιητική βολή με οβίδα του Ουντέρ (5΄), η οποία ωστόσο εξουδετερώθηκε από τον Ντοναρούμα. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και τελικά δικαιώθηκαν για την επιμονή τους στο 31΄. Ο Ράμος γκρέμισε τον Ουντέρ μέσα στην περιοχή και ο Σάντσες ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι για να γράψει το 1-0, βάζοντας φωτιά στο «Βελοντρόμ».

Το γκολ των Μασσαλών ωστόσο σαν να.. ξύπνησε τους φιλοξενούμενους που άγγιξαν την ισοφάριση σε μακρινό σουτ του Νεϊμάρ που βρήκε στο δοκάρι (38΄), προτού τελικά βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στις καθυστερήσεις του α΄μέρους ο Νεϊμάρ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ράμος πήρε την κεφαλιά για να στείλει τις δυο ομάδες ισόπαλες στα αποδυτήρια. Δώδεκα λεπτά μετά την επιστροφή στον αγωνιστικό χώρο όμως αρκούσαν στη Μαρσέιγ για να ανακτήσει το προβάδισμα.

Σκόρερ αυτή τη φορά ο Μαλινόφσκι που έπιασε φωτοβολίδα με κατεύθυνση το «παραθυράκι» του Ντοναρούμα. Οι Παριζιάνοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, είδαν το VAR να ακυρώνει γκολ του Ράμος στις καθυστερήσεις για οφσάιντ και μοιραία δεν βρήκαν ποτέ την ισοφάριση, αποχωρώντας με σκυμμένο κεφάλι και πληγωμένο τον εγωισμό από το ντέρμπι του Classique.

Παρί Σεν Ζερμέν (Κριστόφ Γκαλτιέ): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Ράμος, Μέντες, Ντανίλο (63΄Ζαΐρ Έμερι), Βεράτι (76΄Σολέρ), Βιτίνια (63΄Εκιτικέ), Ρουίθ, Μέσι, Νεϊμάρ