Σταμάτησε… στα 6 η Παρί! (βίντεο)

Ο Μάουρο Ικάρντι βρήκε γκολ σε κάθε σουτ του εντός εστίας και με το χατ-τρικ οδήγησε την Παρί σε μεγαλειώδη πρόκριση επί της Σεντ-Ετιέν (6-1) στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ Γαλλίας. Εύκολα Λιλ και Λυών στους «4».

Τα κέφια των παικτών του Τόμας Τούχελ δεν χρειάστηκαν παρά μόνο μερικά λεπτά για να φανούν. Η Παρί Σεν Ζερμέν ήταν σαρωτική απέναντι στη Σεντ-Ετιέν για τον προημιτελικό του Λιγκ Καπ Γαλλίας, την φιλοδώρησε με 6 τέρματα (6-1) και πέρασε θριαμβευτικά στους «4» του θεσμού.

Μπροστάρης στην κατατροπωτική Παρί ήταν ο βασικός της πλέον σέντερ φορ, Μάουρο Ικάρντι. Άνοιξε το σκορ μόλις στο 2', πρόσθεσε άλλα δύο τέρματα στο 49' (4-0) και το 57' (5-0) και σημείωσε ένα αρχοντικό χατ-τρικ στις ισάριθμες ευκαιρίες που είχε εντός στόχου. Το έργο, βέβαια, είχε γίνει πιο εύκολο για τους Παριζιάνους από το 31', όταν ο Φοφανά αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε με το σκορ στο 1-0 κι έτσι στη συνέχεια οι γηπεδούχοι σκόραραν επίσης με Νεϊμάρ (39'), αυτογκόλ του Μουλέν (44') αλλά και τον Κιλιάν Μπαπέ να λήγει τον χορό των γκολ από πλευράς παρί στο 67'.

Μοναδική απάντηση των φιλοξενούμενων το γκολ του Καμπαΐγ στο 71', μετά από χαμένο πέναλτι.

Άνετη πρόκριση για Λυών και Λιλ

Η Λυών καθάρισε από όσο το δυνατόν νωρίτερα το ματς απέναντι στην Μπρεστ, σκόραρε με τον Ντεμπελέ στο 19', βρήκε και δεύτερο τέρμα στο 55' με τον Αουά και κλείδωσε την πρόκριση για τα ημιτελικά του θεσμού. Το γκολ του Γκραντσέρ στο 85' δεν άγχωσε τους Λιονέ, οι οποίοι πέτυχαν και τρίτο τέρμα στις καθυστερήσεις με τον Ζαν-Λούκας.

Στο άλλο ματς που διεξήχθη την ίδια ώρα, η Λιλ επικράτησε με 2-0 της Αμιέν, χάρη σε δύο τέρματα μέσα σε ένα οκτάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο. Λουίς Αραούχο στο 50' και ο φορμαρισμένος το τελευταίο διάστημα Βίκτορ Οσιμέν στο 58' διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, το οποίο έδωσε εισιτήριο για τους καλύτερους τέσσερις του Λιγκ Καπ Γαλλίας. Σημειώνεται ότι το πρώτο εισιτήριο είχε κερδίσει η Ρεμς, νικώντας με 1-0 το Στρασβούργο.