Τεσσάρα με... άγχος η Παρί ΣΖ

Μετά τα ντόρτια με την Αμιάν (4-4), η Παρί Σεν Ζερμέν δεν έβαλε μυαλό, ξέχασε και πάλι την άμυνα, αλλά η λαμπερή της επίθεση τής χάρισε ένα ακόμα τρίποντο κόντρα στην Μπορντό (4-3). Πήρε τον βαθμό στο 90' η Ρεμς του Δώνη.

Το «ν+1» είναι ο νόμος της Παρί Σεν Ζερμέν. Όπου «ν», τα γκολ που δέχεται από τον αντίπαλο. Η επίθεση της, όμως, φροντίζει να σκοράρει πάντα ένα παραπάνω τέρμα για να μην την βάλει σε μπελάδες.

Την περασμένη αγωνιστική πλήρωσε το δόγμα της με ισοπαλία 4-4 απέναντι στην Αμιάν, αυτή τη φορά βγήκε νικήτρια κόντρα στην Μπορντό (4-3), σε ένα γεμάτο ματς όπου ο Καβάνι έφτασε τα 200 γκολ με την Παρί, ο Μαρκίνιος σκόραρε δις και ο Νεϊμάρ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα (90').

Το πλήγμα στην άμυνα των Παριζιάνων επήλθε με την αναγκαστική αλλαγή του Τιάγκο Σίλβα στο 17' και στο επόμενο λεπτό οι Γιρονδίνοι παραβίασαν την εστία των γηπεδούχων με τον Χουάνγκ. Ωστόσο, ο Έντινσον Καβάνι απ΄ντησε στο 25' συμπληρώνοντας 200 γκολ με τους Παριζιάνους και φιγουράρει μακράν ως πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου.

Το τέλος του ημιχρόνου επιφύλασσε συγκινήσεις για όλα τα γούστα, ο Μαρκίνιος ανέτρεψε το σκορ στο 46, μόνο και μόνο για να ισοφαρίσει στο 5ο λεπτό των  καθυστερήσεων ο Πάμπλο, μετά από γκάφα α λα φλίπερ του Σέρχιο Ρίκο.

Παρ' όλα αυτά, στο β' μέρος η Παρί ξέφυγε χάρη στο δεύτερο γκολ του Βραζιλιάνου σέντερ μπακ (63') και το τέρμα του Κιλιάν Μπαπέ (69'), ο οποίος ανέβηκε στην 7η θέση των σκόρερ του κλαμπ με 85 γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Πάρντο στο 83', ο Ικάρντι σκόραρε στο 89' αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR και με την αποβολή του Νεϊμάρ στο 92' μπήκε ο επίλογος σε ένα περιπετειώδες ματς, που έστειλε στους 65 βαθμούς την ομάδα του Τόμας Τούχελ. Αντιθέτως, η Μπορντό έμεινε στους 35.

Ανατροπή για την Ρεν με χρυσό Νιανγκ
Επέστρεψε στην τρίτη θέση η Ρεν, η οποία επικράτησε με ανατροπή της Νιμ με 2-1 στο φινάλε και έφτασε τους 44 βαθμούς. Παρά το προβάδισμα της Νιμ με τον Ρου πριν συμπληρωθεί ένα λεπτό αγώνα, ο Μπαγέ Νιανγκ ισοφάρισε μόλις στο 6' και έμελλε να είναι καθοριστικός για την ανατροπή. Μετά το δολοφονικό μαρκάρισμα του Μπριανκόν στον Καμαβίνγκα, η Νιμ έμεινε με δέκα παίκτες στο 53' κι έτσι η Ρεν βρήκε την ευκαιρία να γυρίσει το ματς ξανά με τον Σενεγαλέζο φορ, που χάρισε στο 89' το χρυσό τρίποντο για την ομάδα της Βρετάννης.

Πήρε τον βαθμό στο 90' η Ρεμς του Δώνη
Αλώβητη έφυγε από το «Ζοφρουά-Γκισάρ» η Ρεμς του Τάσου Δώνη, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την Σεντ-Ετιέν με πέναλτι του Ντιά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Μπουανγκά στο 73', όμως, λύγισαν στο φινάλε και έχασαν δύο πολύτιμους βαθμούς στην προσπάθεια τους να αποφύγουν την επικίνδυνη ζώνη. Στους 29 βαθμούς και το +2 από την 18η Νιμ οι Πράσινοι, 8η είναι η Ρεμς με 37 βαθμούς, με τον Έλληνα επιθετικό να περνάει ως αλλαγή στο 64', αντικαθιστώντας τον Τουρέ.