Tρελό ματς, ανώδυνη γκέλα (στιγμιότυπα)

Η Παρί, χωρίς Νεϊμάρ – Μπαπέ, βρέθηκε να χάνει με 3-0, γύρισε το σκορ σε 3-4, αλλά δέχθηκε την ισοφάριση στο φινάλε από την προτελευταία Αμιάν.

Στα 64 προηγούμενα παιχνίδια της στο γαλλικό πρωτάθλημα όπου η Παρί Σεν Ζερμέν βρέθηκε να χάνει με 3-0, γνώρισε την ήττα... και στα 64. Το 65ο έμελλε να είναι η εξαίρεση στον κανόνα, αφού οι Παριζιάνοι έχαναν 3-0 στο 40ό λεπτό, το γύρισαν σε 3-4 και, παρ’ ότι δέχθηκαν την ισοφάριση στο φινάλε, εντέλει… δεν έχασαν (4-4) στην έδρα της Αμιάν.

Ο Τόμας Τούχελ δεν υπολόγιζε λόγω τραυματισμού τον Νεϊμάρ και επέλεξε να προφυλάξει – ξεκουράσει και τους Κιλιάν Μπαπέ, Πρεσνέλ Κιμπεμπέ, Τομάς Μενιέ και Πάμπλο Σαράμπια, ενόψει του πρώτου αγώνα με την Μπορούσια Ντόρτμουντ για την φάση των «16» του Champions League (Τρίτη 18/02).

Οι γηπεδούχοι, προτελευταίοι στην βαθμολογία, προέρχονταν από δώδεκα διαδοχικά παιχνίδια χωρίς νίκη (οκτώ ήττες – τέσσερις ισοπαλίες), στο χειρότερο σερί της ιστορίας τους στην Ligue 1. Και, μετά το πρώτο ημίχρονο, πίστεψαν (λογικό…) ότι αυτό το σερί θα έφτανε στο τέλος του, κόντρα μάλιστα στην καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος.

Εκμεταλλευόμενη τα λάθη της παριζιάνικης άμυνας, η Αμιάν προηγήθηκε 3-0 (5’ Ζιρασί, 29’ Κακουτά, 40’ Ντιαμπατέ), με την Παρί να δέχεται τρία γκολ σε πρώτο ημίχρονο ενός αγώνα πρωταθλήματος από τον Φεβρουάριο του 2012 κόντρα στην Λιόν (2-3 στο ημίχρονο, 4-4 τελικό).

Ο Άντερ Ερέρα, με την συμπλήρωση των πρώτων 45, έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση, η οποία ήρθε εντυπωσιακά στο δεύτερο μέρος, στο οποίο οι Μαρκίνιος και Μάρκο Βεράτι πήραν τις θέσεις των Τιάγκο Σίλβα και Ιντρίσα Γκέιγ αντίστοιχα.

Ο πολλά υποσχόμενος κεντρικός αμυντικός Τανζί Κουασί, με δύο κεφαλιές (60’, 65’), έφερε το ματς στα ίσα και έγινε ο δεύτερος νεαρότερος παίκτης που σκοράρει δις για την Παρί στην Ligue 1 (17 ετών και 253 ημερών), πίσω μόνο από τον Λιονέλ Ζιστιέ (17 ετών και 212 ημερών, τον Μάρτιο του 1976 κόντρα στη Νιμ).

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την Παρί, η οποία συμπλήρωσε 32 διαδοχικά εκτός έδρας παιχνίδια πρωταθλήματος όπου σημειώνει τουλάχιστον ένα γκολ, κάτι που είχε πετύχει τελευταία φορά η Σεντάν, τον Αύγουστο του… 1959!

Ο Μάουρο Ικάρντι, ύστερα από συνδυασμό των Βεράτι και Χουάν Μπερνάτ (ο τελευταίος επέστρεψε από τραυματισμό), ολοκλήρωνε με το δεξί πόδι στο 74’ την μεγάλη ανατροπή, η οποία όμως έμεινε… μισή, αφού στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζιρασί διαμόρφωσε το 4-4.

Παρά την ισοπαλία, πάντως, η Παρί παραμένει… έτη φωτός μπροστά από την δεύτερη Μαρσέιγ, ούσα στο +13, έστω και με ματς περισσότερο. Η Αμιάν, από την άλλη, είναι σταθερά προτελευταία, πάνω μόνο από την Τουλούζ του Ευθύμη Κουλούρη.