Πεντάρα η ΣΟΥΠΕΡ Λειψία!

Η Λειψία μετέτρεψε την αναμέτρηση με την Σάλκε σε... παράσταση για έναν ρόλο (0-5) και έμεινε στο -1 από την Μπάγερν Μονάχου.

Μόλις στο πρώτο λεπτό η Λειψία άνοιξε το σκορ με βολίδα του Σάμπιτζερ έξω από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα της Σάλκε να φέρει ευθύνη. Μάλιστα η Λειψία θα μπορούσε να πάει στα αποδυτήρια με προβάδισμα δύο τερμάτων, ωστόσο ο αρχηγός των φιλοξενούμενων έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νούμπελ.

Μέσα σε επτά λεπτά στο δεύτερο μέρος οι «ταύροι»... καθάρισαν την υπόθεση νίκη με τους Βέρνερ (61') και Χάλστενμπεργκ (68') να βάζουν το όνομά τους στον πίνακα των σκόρερ. Ωστόσο η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν δεν σταμάτησε στο 3-0 και πέτυχε άλλα δύο τέρματα με τους Ανχελίνο και Φόρσμπεργκ (80'-90') για το τελικό 0-5 μάλιστα ο Νκουκού είχε τέσσερις ασίστ (!) πρώτος παίκτης που το πετυχαίνει φέτος στα πέντε μεγάλα πρωταθλήματα.

Κάπως έτσι η Λειψία έμεινε μια... ανάσα από την Μπάγερν Μονάχου ενώ, η Σάλκε βρίσκεται στο -4 από την 5η Λεβερκούζεν.