Πιο ουσιαστική η Μπόρνμουθ, 3-1 την Έβερτον

Ούσα πιο ουσιαστική και αποτελεσματική, η Μπόρνμουθ πήρε το τρίποντο απέναντι στην Έβερτον με σκορ 3-1 σκοράροντας κόντρα στην γενικότερη ροή του αγώνα. Πρόβλημα χαρακτήρα δείχνουν να έχουν τα «ζαχαρωτά», που για δεύτερη φορά στην σεζόν δεν μπόρεσαν να διπλασιάσουν τις επιτυχίες τους...

Μετά την δύσκολη υποδοχή της Μάντσεστερ Σίτι αλλά και το εξίσου δύσκολο ταξίδι στο Λέστερ, το σύνολο του Έντι Χάουι κατάφερε να επιστρέψει στην συγκομιδή βαθμών και μάλιστα με ένα πολύ καλό σκορ. Για τα «κεράσια» το μεσημέρι δεν ήταν καθόλου εύκολο, ωστόσο κράτησαν την ουσία και εκθέτοντας την άμυνα των φιλοξενούμενων παραβίασαν τρις την εστία τους αντίθετα με αυτά που έδειχναν τα σημάδια στον αγωνιστικό χώρο.

Μπόρνμουθ - Έβερτον 1-1 (Ημίχρονο)
Στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα ήταν μοιρασμένη για τις δύο πλευρές, με τα λάθη στον άξονα να είναι και αυτά που κυριαρχούσαν στις προσπάθειές τους. Κατά τι πιο ανεβασμένη έδειχνε να είναι η Έβερτον, που θα είχε βάλει σε άλλη βάση τον αγώνα εάν ο Ριτσάρλισον ήταν λίγο πιο εύστοχος και δεν έβλεπε την μπάλα να σταματάει στην συμβολή των δοκών ή εάν ο Ντόμινικ Κάλβερτ-Λιούιν ήταν λίγο πιο αποτελεσματικός από τα όρια της περιοχής. Κι αφού δεν ήρθε για την ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ το γκολ, ήρθε για τους γηπεδούχους, με τον Κάλουμ Γουίλσον να κάνει την διαφορά στο 23ο λεπτό.

Όλα έδειχναν πως οι δύο πλευρές θα πήγαιναν στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της Μπόρνμουθ, ωστόσο ο Κάλβερτ-Λιούιν ρέφαρε για το χαμένο τετ-α-τετ του βρίσκοντας δίχτυα στο 44’ για το 1-1. Η ισοφάριση όπως ήταν λογικό τόνωσε την Έβερτον, που βγήκε στο χορτάρι ξανά με περισσότερη όρεξη και ανέλαβε εξ’ ολοκλήρου την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να καταφέρει να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα των αντιπάλων της.

Στο 67’ ήρθε η τιμωρία για την ανούσια υπεροχή, με τον Ράιαν Φρέιζερ να βάζει κι αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς λίγο μετά την είσοδό του, πριν ακολουθήσει και πάλι ο Γουίλσον πέντε λεπτά αργότερα για να κρεμάσει με τρομερό πλασέ τον Τζόρνταν Πίκφορντ και να βάλει... ταφόπλακα στην αναμέτρηση. Με τη νίκη της -την πρώτη εντός έδρας για φέτος, η Μπόρνμουθ έφτασε τους επτά βαθμούς, όσους έχουν από την 7η Άρσεναλ μέχρι και την 11η Κρίσταλ Πάλας, φτάνοντας την Έβερτον η οποία με τις ισοβαθμίες υποχώρησε στην 10η θέση.

Μπόρνμουθ: Ράμσντεϊλ, Στέισι, Κουκ, Ακέ, Ρίκο (90' Μέρφαμ), Κουκ (77' Λέρμα), Μπίλινγκ, Χάρι Γουίλσον, Γουίλσον (57' Φρέιζερ), Σολάνκε, Κινγκ

Έβερτον: Πίκφορντ, Κόουλμαν, Κιν, Μίνα, Ντίνι, Σνάιντερλιν, Ντελφ, Ριτσάρλισον, Σίγκουρντσον, Ιγουόμπι, Κάλβερτ – Λιούιν

Πηγή: england365.gr