Πήρε τη μεγάλη νίκη-πρόκριση κόντρα στην Αταλάντα

Αν και έπαιξε για 25 λεπτά με παίκτη λιγότερο, η Φιορεντίνα σκόραρε, πήρε νίκη-πρόκριση με 2-1 κόντρα στην Αταλάντα και πέρασε στους «8» του Κυπέλλου, όπου περιμένει η Ιντερ.

*Την Τετάρτη 29 Ιανουαρίου η Ιντερ θα υποδεχθεί την Φιορεντίνα στο Meazza σε μονό αγώνα.

Η ομάδα που εδώ και μερικές εβδομάδες προπονεί ο Μπέπε Ιακίνι, προηγήθηκε στο 11' με το πρώτο γκολ του Πάτρικ Κουτρόνε με τη φανέλα των Viola, όμως στο ημίχρονο ο Γκασπερίνι έριξε στο ματς τον on-fire, Ιλιτσιτς, ο οποίος ισοφάρισε με σουτ από κοντά στο 67'. Πέντε λεπτά αργότερα η Φιορεντίνα έμεινε με δέκα εξαιτίας της αποβολής με δεύτερη κίτρινη για θέατρο του Πετσέλα, όμως παρά το γεγονός αυτό κατάφερε να πάρει τεράστια νίκη-πρόκριση με το γκολ του δεξιού μπακ, Πολ Λιρόλα, με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή (2-1).