«Πολυβόλο» η Αϊντχόφεν με πεντάρα επί της Σπάρτα Ρότερνταμ

Παρότι βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ, η Αϊντχόφεν φιλοδώρησε με πέντε γκολ την Σπάρτα Ρότερνταμ σε ένα τρελό παιχνίδι που έληξε με το χορταστικό 3-5.

Ακόμα και τις βραδιές που σκοράρει πέντε γκολ, η Αϊντχόφεν φλερτάρει με την γκέλα κάτι που έγινε και στο τρελό ματς με την Σπάρτα Ρότερνταμ. Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ από γκολ του Σμιτς (4’), όμως έφερε νωρίς το παιχνίδι στα ίσα με το τέρμα του Μάουρο Ζούνιορ (24’).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης η PSV ήταν καταιγιστική και με γκολ από Μάλεν (47’), Μαντουέκε (49’) και Μαξ (71’) έφερε το σκορ στο 1-4, όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 3-4 με τον Γκράβενμπερχ (75’) και εύστοχο πέναλτι του Χαρσούς (87’), όμως ο Μάλεν είπε την τελευταία λέξη στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων για να έρθει το τελικό 3-5 που διατηρεί την Αϊντχόφεν στην τρίτη θέση στον πόντο από τον Άγιαξ που έχει κι ένα παιχνίδι λιγότερο.