Ανάσα με Μπενζεμά και... Αζάρ!

Με τον Ζινεντίν Ζιντάν να μένει στην Μαδρίτη λόγω κορονοϊού, τον Καρίμ Μπενζεμά να σκοράρει δις και τον Εντέν Αζάρ να κάνει ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια (ένα γκολ – μια ασίστ), η Ρεάλ πέτυχε μια από τις πιο άνετες νίκες της σεζόν μέχρι τώρα (4-1 την Αλαβές στη Βιτόρια) και πήρε ψυχολογική (κυρίως) ανάσα, μετά τις διαδοχικές αποτυχίες σε Σούπερ Καπ και Κύπελλο.

Μοιάζει (και είναι) κακία, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης παίζει καλύτερα... χωρίς τον Ζινεντίν Ζιντάν! Με τον προπονητή της να μένει στην ισπανική πρωτεύουσα λόγω κορονοϊού και τον Νταβίντ Μπετονί να τον αντικαθιστά στον πάγκο, η Βασίλισσα σημείωσε μια από τις πιο άνετες νίκες της σεζόν (4-1 την Αλαβές) και πήρε ανάσα μετά τον αποκλεισμό σε Σούπερ Καπ και Κύπελλο, μειώνοντας στο -4 από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά με δύο παιχνίδια περισσότερα.

Το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε πολύ ήρεμα για τους Μαδριλένους, παρ' ότι στα πρώτα λεπτά η Αλαβές, η οποία συμπλήρωσε απόψε τα εκατό χρόνια ζωής, απείλησε με σχετικό κίνδυνο την εστία του Τιμπό Κουρτουά.

Ο Αμπελάρδο ρίσκαρε με την άμυνα προωθημένη, η μεσαία γραμμή δεν φρόντισε να «οχυρώσει» τα μετόπισθεν και η Ρεάλ έκανε πάρτι με το συνδυαστικό της παιχνίδι, αν και προηγήθηκε με κεφαλιά του Καζεμίρο (15') ύστερα από κόρνερ του Τόνι Κρόος, ούσα η πρώτη ομάδα σε κεφαλιές – γκολ στο φετινό πρωτάθλημα: Οκτώ!

Το γκολ του Βραζιλιάνου μέσου έλυσε τα πόδια των συμπαικτών του και κυρίως αυτά του Αζάρ, ο οποίος έδειξε μέρος των ικανοτήτων που έκαναν την Ρεάλ να δώσει εκατό εκατομμύρια ευρώ στην Τσέλσι, το καλοκαίρι του 2019.

Ο Βέλγος μεσοεπιθετικός, με τακουνάκι ύστερα από συνδυασμό με τον (πολύ δραστήριο) Μάρκο Ασένσιο, σέρβιρε στον Καρίμ Μπενζεμά το γκολ της ηρεμίας (41'), αλλά δεν έμεινε εκεί.

Στις καθυστερήσεις, μετά από άψογη πάσα του Κρόος, νίκησε τον Φερνάντο Πατσέκο, για να πετύχει το δεύτερο φετινό του γκολ (45'+2') και να βάλει... πρόωρο τέλος στο παιχνίδι, από το ημίχρονο κιόλας.

Η Αλαβές μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με τρεις αλλαγές, έπαιξε πολύ πιο δυναμικά και μείωσε με τον Χοσέλου (), αλλά το γκολ αυτό αποδείχθηκε «της τιμής», αφού η Ρεάλ ήλεγξε τον ρυθμό και, σε μια κόντρα, ο Μπενζεμά με πολύ ωραία ατομική προσπάθεια, έβαλε την σφραγίδα νίκης () και έφτασε τα δέκα γκολ στο πρωτάθλημα και 15 στην σεζόν.

Αλαβές (Αμπελάρδο Φερνάντεθ): Πατσέκο – Τσίμο Ναβάρο (46' Μπόρχα Σάινθ), Λαγουάρδια, Λεζέν, Ντουάρτε – Αγκιρεγκαμπίρια, Μπατάλια (46' Μάνου Γκαρθία), Πίνα (72' Πέρε Πονς), Ριόχα (46' Λούκας Πέρεθ) – Χοσέλου (78' Ντέιβερσον), Έντγκαρ.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ντανιέλ Μπετονί): Κουρτουά – Λούκας Βάθκεθ, Βαράν, Μιλιτάο, Μεντί – Μόντριτς (77' Ίσκο), Καζεμίρο, Κρόος – Ασένσιο (77' Οδριοθόλα), Μπενζεμά, Αζάρ (63' Βινίσιους Ζούνιορ).

Οι πρώτοι της La Liga (σε 20 αγώνες): Ατλέτικο Μαδρίτης (17) 44, Ρεάλ Μαδρίτης (19) 40, Σεβίλλη (19) 36, Μπαρτσελόνα (18) 34, Βιγιαρεάλ 34, Ρεάλ Σοσιεδάδ 31.