Άλωσε με ΤΡΙΑΡΑ το Καμπ Νόου η Ρεάλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης μεταλλάχτηκε άμεσα, εμφανίστηκε σοβαρή και με πλάνο στο “Καμπ Νόου” και καθάρισε 1-3 την Μπαρτσελόνα, για να βρεθεί μόνη στην κορυφή, στο +6 από τη μεγάλη αντίπαλό της.

1' Έναρξη του παιχνιδιού στο Καμπ Νόου.

4' Τρομερή συνεργασία Μέσι και Φάτι. Ο Βαράν προλαβαίνει τον Αργεντινό κι απομακρύνει.

5' ΓΚΟΛ 0-1 η Ρεάλ: Ο Μπενζεμά βγάζει κάθετα στον Βαλβέρδε, ο Πικέ με τον Λανγκλέ έχουν χάσει τον Ουρουγουανό, ο οποίος πατά περιοχή και με εξαιρετικό πλασέ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Οι μερένγκες ανοίγουν το σκορ.

-Το γκολ του Βαλβέρδε ήταν το πιο γρήγορο χρονικά της Ρεάλ σε clasico στο Καμπ Νόου από το 2007. Τότε το είχε πετύχει ο Ρούντ Φαν Νίστλεροϊ.

8' ΓΚΟΛ ισοφαρίζει η Μπαρτσελόνα: Ο Τζόρντι Άλμπα βγαίνει από αριστερά, γυρίζει και ο Φάτι με προβολή στο πρώτο δοκάρι ισοφαρίζει.

-Ο Άνσου Φάτι σε ηλικία 17 ετών και 359 ημερών είναι ο δεύτερος πιο νέος ηλικιακά που σκοράρει σε clasico. Το ρεκόρ έχει ο Αλφόνσο Ναβάρο ο οποίος είχε σκοράρει σε ηλικία 17 ετών και 356 ημερών το 1947. Ο Φάτι δηλαδή έχασε το απόλυτο ρεκόρ για τρεις ημέρες!

14' Ο Άλμπα βγαίνει ξανά από αριστερά, βγάζει για τον Μέσι στο πρώτο δοκάρι, έκοψε ο Κρόος.

16' Κάθετη πάσα για τον Βινίσιους, τον προλαβαίνει αυτή τη φορά ο Πικέ και βγαίνει ο Νέτο να μπλοκάρει.

23' Σύγχυση στην άμυνα της Μπαρτσελόνα, τελικά ο Πικέ βρίσκει τον τρόπο για να απομακρύνει την μπάλα.

24' Μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Ο Φάτι δίνει στον Άλμπα, την ξαναπαίρνει. Δίνει δεξιά στον Μέσι, ο οποίος με φανταστική επιτόπια ντρίμπλα αποφεύγει τον Ράμος. Ο Κουρτουά, όμως, νικά τον Αργεντινό.

25' Απαντά με μεγάλη ευκαιρία η Ρεάλ. Ο Κρόος βγαίνει από αριστερά, δίνει στον Μπενζεμά με παράλληλο γύρισμα. Ο Γάλλος κάνει το τελείωμα με τη μία, ο Νέτο απομακρύνει.

-Ενδιαφέρει: Ο Φάτι πέτυχε το 400ό γκολ στην ιστορία των ντέρμπι. Το 100ό το είχε σκοράρει ο Θέσαρ Ροντρίγκεθ, το 200ό ο Μπερντ Σούστερ, το 300ό ο Λουίς Ενρίκε.

32' Ο Βινίσιους βγαίνει από αριστερά, κάνει τη σέντρα, η μπάλα σταματά στον ώμο του Ντεστ, ο οποίος τοποθετήθηκε καλά.

35' Ο Μπενζεμά απειλεί την Μπαρτσελόνα, αλλά ο Ντεστ βάζει την κόντρα.

38' O Βινίσιους παίρνει την μπάλα στην αριστερή πλευρά, ο Ντεστ όμως είχε αντιληφθεί την κίνησή του. Ωραία βάζει το σώμα μπροστά του και καλύπτει την μπάλα μέχρι να περάσει άουτ.

40' Ο Κουτίνιο βγάζει αριστερά στον Άλμπα, ο οποίος καταφέρνει να βγάλει τη σέντρα. Όχι όπως θα ήθελε.

43' Αλλαγή για τη Ρεάλ. Αναγκαστική. Ο Βάθκεθ παίρνει τη θέση του Νάτσο.

45+2' Ο Βινίσιους μπαίνει αυτή τη φορά από δεξιά, ο Άλμπα τον κόβει σε κόρνερ.

-Η Ρεάλ έχει κάνει τις μισές επιθέσεις της (50%) από αριστερά. O Βινίσιους παίζει πάνω στον Ντεστ. Ο Βραζιλιάνος ήταν καλός στην αρχή, αλλά ο Αμερικανός τον έχει μπλοκάρει.

Ημίχρονο στη Βαρκελώνη. Μπαρτσελόνα - Ρεάλ 1-1.

46' Έναρξη δευτέρου μέρους στο ντέρμπι της Βαρκελώνης.

47' Ο Λανγκλέ παραχωρεί κόρνερ σε σέντρα του Μεντί.

48' Νέο κόρνερ για τη Ρεάλ. Ο Κρόος εκτελεί, ο Ράμος νικά τον Πικέ, πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα άουτ.

54' Ο Φάτι βγαίνει από δεξιά, ο Κουτίνιο στο δεύτερο δοκάρι πιάνει την κεφαλιά. Η μπάλα έξω.

55' Η Μπαρτσελόνα είναι αρκετά καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο.

57' Άστοχο πλασέ του Μπενζεμά. Πολύ άστοχο από τον Γάλλο.

62' Πέναλτι για τη Ρεάλ! Ο Λανγκλέ τιμωρείται με κίτρινη κάρτα.

-Η φάση ελέγχεται με VAR.  Ο Λανγκλέ τράβηξε τη φανέλα του Ράμος.

63' ΓΚΟΛ για τη Ρεάλ 1-2: Ο Ράμος εκτελεί το πέναλτι, ο Νέτο πέφτει σωστά, αλλά δεν μπορεί να αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του.

-Αυτό είναι το 25ο εύστοχο πέναλτι για τον Σέρχιο Ράμος.

70' Ο Κουτίνιο δεν μπορεί από κοντά να σκοράρει. Η μπάλα χτυπά στο κολλητό χέρι του Βαράν, ο διαιτητής διατάζει να συνεχιστεί το ματς.

72' Ο Βινίσιους προσπαθεί να περάσει την μπάλα, ο Πικέ σταματά.

75' Η Ρεάλ έχει το προβάδισμα και το διαχειρίζεται εξαιρετικά.

82' Τριπλή αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Μέσα ο Τρινκάο, μέσα ο Γκριεζμάν, μέσα ο Ντεμπελέ. Έξω ο Μπουσκέτς, ο Φάτι και ο Πέδρι.

85' Διπλή μεγάλη ευκαιρία για την Ρεάλ. Διπλό στοπ του Νέτο στον Κρόος.

86' Νέα μεγάλη διπλή ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Ράμος δεν μπορεί να νικήσει τον Νέτο, ούτε ο Βαράν σε ριμπάουντ στην κεφαλιά νικά τον Βραζιλιάνο.

87' Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Μπρέθγουεϊτ στη θέση του Άλμπα.

90' ΓΚΟΛ 1-3 η Ρεάλ: Τραγικό λάθος του Νέτο, ο Μόντριτς παίρνει την μπάλα, περνά με προσποίηση τον Βραζιλιάνο και με το εξωτερικό στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Διανύουμε το τρίτο από τα πέντε λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου.

Τελικό σκορ. Μπαρτσελόνα - Ρεάλ 1-3.

Μπαρτσελόνα (Ρόναλντ Κούμαν): Νέτο, Πικέ, Λενγκλέ, Ντεστ, Ζόρντι Αλμπα (87' Μπρέθγουεϊτ), Μπουσκέτς (81' Ντεμπελέ), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (81' Τρινκάο), Κουτίνιο, Φατί (81' Γκριεζμάν), Μέσι

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Νάτσο (43' Λούκας Βάθκεθ), Μεντί, Καζεμίρο, Βαλβέρδε (69' Μόντριτς), Κρόος, Ασένσιο (81' Ροντρίγκο), Βινίσιους, Μπενζεμά.