Ατλέτικο - Ρεάλ: Χάρηκε η Μπαρτσελόνα (στιγμιότυπα)

Το γκολ του Λουίς Σουάρες ήταν μισό πρωτάθλημα για την Ατλέτικο Μαδρίτης, που όμως απέτυχε να «τελειώσει» το ματς στην επανάληψη και το πλήρωσε στο τέλος με την ισοφάριση του Καρίμ Μπενζεμά (1-1).

Ήθελε δύο λεπτά για να τελειώσει. Η Ατλέτικο δεν κρατούσε απλώς την νίκη στα χέρια της. Κρατούσε σχεδόν ένα ολόκληρο πρωτάθλημα. Θα πετούσε εκτός μάχης την Ρεάλ Μαδρίτης και με νίκη στο εξ’ αναβολής παιχνίδι με την Αθλέτικ Μπιλμπάο θα μπορούσε να πάει την διαφορά από την δεύτερη Μπαρτσελόνα στο +8.

Η Ρεάλ Μαδρίτης δεν είχε πατήσει καν στην περιοχή της, όλες οι απειλές της ήταν εκτός περιοχής. Αντιθέτως, εκείνη είχε δύο κλασικές ευκαιρίες για το 2-0. Κι η βασίλισσα αρνήθηκε να υποκύψει. Το μυαλό του Καρίμ Μπενζεμά έφτιαξε κάτι από το τίποτα και ο Γάλλος επιθετικός δύο λεπτά πριν το τέλος έγραψε το τελικό 1-1, που κάνει την Μπαρτσελόνα να… πανηγυρίζει!