Διπλό...ΤΙΤΛΟΥ η ΡΕΑΛ!

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη για τη Ρεάλ επί της Μπιλμπάο (0-1) και στο +7 με αγώνα περισσότερο από τη Μπαρτσελόνα. Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ράμος στο 73΄ το “χρυσό” γκολ.

Η ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν έχει πλέον πολύ μεγάλο προβάδισμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το live:

-1' Σέντρα στο Σαν Μαμές.

-2' Σέντρα του Καρβαχάλ βγήκε για να μαζέψει ο τερματοφύλακας της Μπιλμπάο.

-4' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρεάλ: Εκτέλεσε ο Ασένσιο, απέκρουσε ο Σιμόν και στη συνέχεια κανείς δεν μπόρεσε στο ριμπάουντ να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

-6' Ευκαιρία για την Αθλέτικ. Ο Ράμος κάνει το λάθος, η μπάλα καταλήγει στον Γουίλιαμς, ο οποίος πλασάρει αλλά ο Κουρτουά διώχνει με το πόδι! Έχει σηκωθεί όμως η σημαία για οφσάιντ.

-15' Ισορροπημένο παιχνίδι, με τη Ρεάλ πάντως να συνεχίζει να κυκλοφορεί καλύτερα την μπάλα.

17' Δεύτερη ευκαιρία για την Αθλέτικ. Σέντρα του Λόπεθ, κεφαλιά του Ραούλ Γκαρθία, πάνω στον Κουρτουά που έδιωξε!

-20' Ο Μιλιτάο σταμάτησε εξαιρετικά τον Γουίλιαμς που έμπαινε επικίνδυνα στην περιοχή μετά από την αντεπίθεση της Αθλέτικ.

-21' Αναγκαστική αλλαγή για την Μπιλμπάο: Ο Γιεράι αφήνει τη θέση του στον Νούνιεθ.

-22' Ευκαιρία για την Ρεάλ: Ο Ροντρίγκο πήρε μία κεφαλιά, από σέντρα του Ασένσιο, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

-23' O Iνιάκι Γουίλιαμς επιχείρησε ένα διαγώνιο σουτ από την δεξιά πλευρά της περιοχής με την μπάλα να παίρνει ύψος και να καταλήγει άουτ.

-30' Cooling break.

-36' Φοβερή πάσα του Ραούλ Γκαρθία στον Γουίλιαμς, ο οποίος πλασάρει πάνω από την εστία. Έχει σηκωθεί η σημαία για οφσάιντ, φαίνεται πάντως να καλύπτει ο Καρβαχάλ.

-40' Κάρτα στον Ραούλ Γκαρθία για φάουλ πάνω στον Μαρσέλο.

- 45+1 Σέντρα του Ασένσιο, ο Μπενζεμά πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα είχε ύψος για να στοχεύσει όπως θα ήθελε. Παραμένει έτσι το 0-0.

-Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.

-Ημίχρονο.

-Ξεκίνησε το δεύτερο μέρος.

-47' Σουτ του Μόντριτς, εύκολα μπλοκάρει ο Σιμόν.

-49' Ο Μπενζεμά υποδέχθηκε την μπάλα στην καρδιά της περιοχής, αλλά δεν κατάφερε ποτέ να ολοκληρώσει την προσπάθεια του.

- 54΄ Επιμένει με σέντρες ή κάθετες μπαλιές να διασπάσει την άμυνα της Μπιλμάο η Ρεάλ. Οι γηπεδούχοι συνεχίζουν να χτυπουν στη σέντρα με την ταχύτητά τους.

-62' Κέρδισε ένα κόρνερ η Ρεάλ χάρη σε μία ενέργεια του Καρβαχάλ από τα δεξιά. Ο Σέρχιο Ράμος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

-63' Διπλή αλλαγή για την Αθλέτικ: Ο Μτε Μάρκος στη θέση του Κόρδοβα και Βέσκα στη θέση του Ουνάι Λόπεθ.

-65' Ο Μπενζεμά πήρε σε πρώτο χρόνο την κεφαλιά, ενώ στη συνέχεια ο Ασένσιο επιχείρησε ένα ψηλό σουτ.

70΄ Το VAR εξετάζει πέναλτι για τη Ρεάλ!

71΄ Πέναλτι! Παράβαση του Ντάνι Γκαρθία στο Μαρσέλο

73΄ ΓΚΟΛ/Εύστοχος ο Ράμος, 0-1 η Ρεάλ! Χαμηλά στη δεξιά γωνία η μπάλα, δεν μπόρεσε ο Σιμόν.

-74' Αλλαγές για την Ρεάλ: Βινίσιους στη θέση του Ασένσιο και Λούκας Βάθκεθ αντί του Ροντρίγκο.

-75' Σειρά της Μπιλμπάο να ζητήσει ένα πέναλτι για πάτημα του Ράμος στον Γκαρθία μακριά από την μπάλα. Ωστόσο, το παιχνίδι συνεχίζεται κανονικά.

-79' Διπλή αλλαγή για την Μπιλμπάο: Σανσέτ στη θέση του Ινιάκι και ο Βιγιαλίμπρε αντί του Ραούλ Γκαρθία.

-90+1' Πέντε λεπτά καθυστερήσεις θα έχουμε.

Εντεκάδες:

ΜΠΙΛΜΠΑΟ: Σιμόν, Κάπα, Γεράι, Μαρτίνεθ, Γιούρι, Μουνιαίν, Ντάνι Γκαρθία, Λόπεθ, Κόρδοβα, Ινιάκι Γουίλιαμς, Ραούλ Γκαρθία

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Ράμος, Μιλιτάο, Μαρσέλο, Μόντριτς, Καζεμίρο, Βαλβέρδε, Ασένσιο, Μπενζεμά, Ροντρίγκο