Η Ρεάλ ΚΕΡΔΙΖΕΙ... και οι άλλοι φωνάζουν! (ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ)

Η Ρεάλ Μαδρίτης συνεχίζει να κερδίζει και να κρατάει το +4 από την Μπαρτσελόνα, λύγισε την Αλαβές με 2-0, αλλά και πάλι υπάρχουν αρκετές φωνές διαμαρτυρίας, κυρίως για το πέναλτι που κέρδισε για το 1-0.

Δείχνει ότι δεν μπορεί να χάσει με τίποτα τον τίτλο. Η Ρεάλ υποδέχθηκε στο Αλφρέδο Ντι Στέφανο την Αλαβές, νίκησε 2-0 τους Βάσκους και πήγε ξανά στο +4 (είχε μειωθεί προσωρινά) τη διαφορά από την Μπαρτσελόνα με τρία ματς να απομένουν. Ενδεικτικό είναι ότι της αρκούν μία νίκη και δύο ισοπαλίες για να κατακτήσει το πρωτάθλημα. Πέντε βαθμοί αυτή είναι η "φράση κλειδί" στα επόμενα τρία ματς.

Οι Βάσκοι από τη Βιτόρια μπήκαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση της Μαδρίτης. Είχαν δοκάρι μόλις τέσσερα λεπτά μετά από την έναρξη του ματς όταν ο Έντγκαρ Μέντεθ έκανε τη σέντρα, ο Χοσέλου έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουρτουά, ο Λούκας Πέρεθ στο ριμπάουντ έπιασε δεύτερη κεφαλιά, αλλά ο Ραφαέλ Βαράν απομάκρυνε.

Στο 10ο λεπτό οι μερένγκες κέρδισαν πέναλτι με τον Μεντί να μπαίνει από αριστερά και να ανατρέπεται πάνω στη γραμμή από τον Τσίμο Ναβάρο, αν και ο δεξιός μπακ της Αλαβές προσπάθησε να μαζέψει το πόδι του.

Ο Μπενζεμά εκτέλεσε (ο Σέρχιο Ράμος δεν έπαιζε), νίκησε τον Ρομπέρτο και άνοιξε το σκορ. Αυτό ήταν το τρίτο διαδοχικό ματς που η Ρεάλ άνοιξε το σκορ με εκτέλεση πέναλτι και ήταν το 500ό γκολ σε 207 ματς με τον Ζινεντίν Ζιντάν στην τεχνική της ηγεσία.

Μάλιστα και τα τρία πέναλτι έχουν υποδειχθεί σε μπακ τους. Με τη Χετάφε το κέρδισε ο Καρβαχάλ, με την Μπιλμπάο ο Μαρσέλο (είναι εκτός για τρεις εβδομάδες, χάνει το υπόλοιπο του πρωταθλήματος και τρέχει να προλάβει τη ρεβάνς του Μάντσεστερ με τη Σίτι για το Champions League) και τώρα με την Αλαβές ο Μεντί.

Ο Μπενζεμά έγινε ο δεύτερος παίκτης στην ιστορία της Ρεάλ που σκοράρει στο ισπανικό πρωτάθλημα όλες τις ημέρες της εβδομάδας, του έλειπε μόνον η Παρασκευή. Όσο για τον πρώτο; Ο Κριστιάνο Ρονάλντο...

Ήταν παράλληλα η 20ή διαδοχική εύστοχη εκτέλεση για την ομάδα της ισπανικής πρωτεύουσας.

Ο διαιτητής, Χιλ Μανθάνο, ένιωσε ενοχλήσεις, αλλά έβγαλε το ημίχρονο. Τελικά αντικαταστάθηκε από τον τέταρτο, ο οποίος ξεκίνησε το δεύτερο. Η Αλαβές πίεζε, αλλά οι Λούκας Πέρεθ και Χοσέλου άφηναν όλες τις προσπάθειές τους ημιτελείς.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ασένσιο στο 50ό λεπτό. Στην αρχή υποδείχθηκε οφσάιντ στην πρώτη πάσα από τον Ροντρίγκο στον Μπενζεμά. Τελικά το VAR με τη γραμμή του οφσάιντ έδειξαν ότι ο Γάλλος καλυπτόταν από τον Λαγκουαρδία κι έτσι μέτρησε κανονικά η ασίστ του και το γκολ του Ασένσιο.

Ο Κουρτουά κράτησε για πέμπτο σερί ματς στη Liga την εστία του απαραβίαστη. Η τελευταία φορά που το είχε πετύχει κάποιος γκολκίπερ της ομάδας της Μαδρίτης ήταν ο Ίκερ Κασίγιας μεταξύ Δεκεμβρίου 2007 και Ιανουαρίου 2008. Το ρεκόρ, ωστόσο, είναι επτά σερί ματς.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Λούκας Βάθκεθ, Μιλιτάο, Βαράν, Μεντί, Κρόος, Καζεμίρο (90+3' Μπραχίμ Ντίαθ), Μόντριτς (70' Βαλβέρδε), Ροντρίγκο (82' Ίσκο), Μπενζεμά (82' Αζάρ), Ασένσιο (70' Βινίσιους).

ΑΛΑΒΕΣ (Χουάν Ραμόν Λόπεθ): Ρομπέρτο, Τσίμο Ναβάρο (23' λ.τρ Μαρτίν), Έλι, Λαγκουαρδία, Μαρίν, Πίνια, Μπερκ, Καμαράσα, Φέισα (55' Αμπντελαΐ), Έντγκαρ Μέντεθ (68' Σάινθ), Λούκας Πέρεθ (55' Ριόχα), Χοσέλου (69' Χοσέ Ροντρίγκες).