Ζιρόνα - Μπαρτσελόνα: Έριξε 4άρα στους μπλαουγκράνα και έστεψε πρωταθλήτρια τη Ρεάλ

Η Ζιρόνα με ανατροπή στην ανατροπή, επικράτησε 4-2 της Μπαρτσελόνα και ανέβηκε εκείνη δεύτερη, ενώ φυσικά με αυτό το αποτέλεσμα έστεψε πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης για 36η φορά στην ιστορία της.

SoftwareCy - Χρειάζεστε website για την επιχείρησή σας; Αν ναι, ζητήστε προσφορά τώρα ή καλέστε μας στο +357 25101002.

Η Ζιρόνα πήρε τη ματσάρα στο Μοντιλίβι, καθώς επικράτησε της Μπαρτσελόνα 4-2 με αδιανόητη ανατροπή στην ανατροπή. Η ομάδα του Μίτσελ ανέβηκε στη δεύτερη θέση και έκλεισε θέση στο Champions League της νέας χρονιάς, αλλά ταυτόχρονα έστεψε πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης για 36η φορά στην ιστορία της.

Ο αγώνας ξεκίνησε δυναμικά καθώς η Μπαρτσελόνα κατάφερε να προηγηθεί νωρίς με το ωραίο τελείωμα του Κρίστενσεν στο τρίτο λεπτό από το ύψος της περιοχής. Η Ζιρόνα όμως απάντησε άμεσα με την κεφαλιά του Ντόβμπικ στο 4', ο οποίος ήταν αφύλακτος στην καρδιά της άμυνας και δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει από κοντά.

Λίγο πριν από την εκπνοή του πρώτου μέρους οι μπλαουγκράνα κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γκουτιέρες στον Γιαμάλ, το οποίο ο διαιτητής υπέδειξε, αφού είδε τη φάση στο VAR. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λεβαντόβσκι και ευστόχησε για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος η Ζιρόνα ανέβασε στροφές και το έφερε τούμπα μέσα σε 11 λεπτά. Μετά από ολέθριο λάθος του Σέρτζι Ρομπέρτο, ο Ντόβμπικ πήρε την μπάλα και μοίρασε στον Πορτού, ο οποίος από κοντά δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει.

Η ανατροπή έγινε δύο λεπτά μετά, όταν μετά από λάθος στο κέντρο, οι γηπεδούχοι έφυγαν στην αντεπίθεση και ο Γκουτιέρες με ωραίο τελείωμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό σκορ (4-2) διαμόρφωσε ο Πορτού με ένα απίθανο τελείωμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής που δεν μπόρεσε να το αποσοβήσει ο Τερ Στέγκεν.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ζιρόνα: Γκατσανίγκα, Γκαρσία, Λόπες, Μπλιντ, Γκουτιέρες, Τσιγκάνκοφ, Ερέρα, Γκαρσία, Μαρτίν, Σάβιο, Ντόβμπικ.

Μπαρτσελόνα: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κουμπαρσί, Κανσέλο, Ρομπέρτο, Κρίστενσεν, Γκιντογκάν, Γιαμάλ, Φερμίν, Λεβαντόβσκι.