Σημαντικό διπλό η Ρόμα

Η Ρόμα πέρασε εύκολα από τη Γένοβα επικρατώντας με 3-1 της Τζένοα και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Στο +3 από την Αταλάντα με παιχνίδι περισσότερο οι «ασπιρίνες».

Η Ρόμα μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και στην πρώτη της ευκαιρία στο ματς άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό με ωραίο τέρμα του Ουντέρ. Στο 44' οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα δύο τερμάτων καθώς, ο Ντάβιντε Μπιράσκι έστειλε τη μπάλα στα δύχτια της ομάδας του όμως η Τζένοα μείωσε σε 2-1 πριν το τέλος του ημιχρόνου με ωραίο γκολ του Πάντεφ.

Στο δεύτερο μέρος ο... συνήθης ύποπτος, Έντιν Τζέκο, σκόραρε στο 74ο λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό 1-3 για την ομάδα του Πάολο Φονσέκα. Έτσι «τζιαλορόσι» ανέβηκαν με παιχνίδι περισσότερο στην 4η θέση και το +3 από την Αταλάντα, ενώ η Τζένοα παρέμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.